RolnikInfo.pl > Biznes > Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

wielka brytania mleko
unsplash.com / fot. M. Macri

Brytyjskie media poinformowały o niepokojącej sytuacji, która ma miejsce w części gospodarstw rolnych na Wyspach: gospodarze są zmuszeni wylewać dziesiątki tysięcy litrów mleka ze względu na braki zatrudnienia w sektorze transportu, a także rosnące koszty produkcji i niedobór pracowników na farmach.

Mleko, które produkowane jest przez brytyjskich rolników, jest skazane na zmarnowanie, ponieważ - mówiąc prosto - nie ma pracowników, którzy mogliby odebrać je samochodami ciężarowymi.

Farmy mleczne w Wielkiej Brytanii przechodzą trudne chwile

Brexit, który wywołał zmiany prawne w kwestii zatrudnienia, skutecznie zniechęcił wielu obcokrajowców do powrotu na Wyspy Brytyjskie w celach zarobkowych. Efekty opisanego mechanizmu nastały bardzo szybko: w Zjednoczonym Królestwie zaczęło brakować kierowców ciężarówek, co uderzyło m.in. w łańcuchy dostaw żywności.

Choć wielu Brytyjczyków obawia się stanu zatowarowania sklepów przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, to problemy z transportem chwieją gospodarką już teraz - właściciele farm mlecznych wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka tylko dlatego, że brakuje pracowników, którzy mogliby je odebrać do hurtowni.

Brytyjscy rolnicy obawiają się, że aktualna sytuacja jest dopiero niewinnym początkiem prawdziwych problemów, które nadejdą w kolejnych tygodniach.

Rolnicy płaczą nad rozlanym mlekiem

Redakcja anglojęzycznego portalu Sky News zacytowała słowa jednego z brytyjskich hodowców bydła mlecznego, który poprosił dziennikarzy o anonimowość:

- Jest to przejmujące i emocjonalnie wyczerpujące, kiedy produkujesz mleko i na koniec dnia musisz je wylać - powiedział mężczyzna, odnosząc się do aktualnej sytuacji w swoim gospodarstwie.

Hodowca dodał, że od początku sierpnia był zmuszony wylać cztery pełne ładunki mleka. Dla porównania rolnik dodał, że podobna sytuacja zdarzyła mu się dwa lub trzy razy w ciągu 45 lat ze względu na złe warunki pogodowe.

Gospodarstwa brytyjskich producentów mleka utrzymują się bardzo często na granicy opłacalności, a dodatkowe tąpnięcia takie jak brak floty transportowej czy przerwanie łańcuchów dostaw ze względu na pandemię COVID-19 są często gwoździem do trumny dla setek osób pracujących w sektorze rolnym.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: news.sky.com