Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > KIPDiP ws. decyzji Komisji Europejskiej. "Koniec chowu klatkowego wcale nie jest przesądzony"
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

KIPDiP ws. decyzji Komisji Europejskiej. "Koniec chowu klatkowego wcale nie jest przesądzony"

Ehrecke/Pixabay
Ehrecke/Pixabay

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) stoi na stanowisku, że deklaracja wprowadzenia zakazu chowu klatkowego, która została złożona przez Komisję Europejską, "jest tylko wyrazem woli politycznej i nie należy oczekiwać, że obietnice w niej zawarte zostaną spełnione".

Jak zaznaczyła Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, już na etapie konsultacji społecznych zmiany zostaną zatrzymane bądź dojdzie do uniemożliwienia prowadzenia działań w tej sprawie.

Dramatyczne zmniejszenie podaży i ogromny skok cen jaj

Zdaniem Gawrońskiej, wejście w życie od 2027 roku zakazu chowu klatkowego wpłynie nie tylko na rynek europejski, ale i światowy. Następstwami wprowadzenia zakazu będzie zarówno zmniejszenie podaży jaj, jak i pociągnie za sobą ogromny skok cen.

Dyrektor KIPDiP nie ma wątpliwości, że nawet jeśli zakaz chowu klatkowego wejdzie w życie kraje Unii Europejskiej i tak będą zmuszone do zakupu jaj z chowu klatkowego wyprodukowanych poza UE. Wynikać to ma z tego, że do 2027 roku branża nie będzie w stanie przygotować się do proponowanej zmiany.

Kosztowna transformacja

Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wyraziła jednak nadzieję, że podczas konsultacji społecznych będzie możliwe przekonanie opinii publicznej, że wejście w życie takich zmian będzie kosztowne. Jak oszacowała Izba, całkowita transformacja na produkcję alternatywną (przy zachowaniu obecnej podaży jaj) wyniesie nawet 1 mld 200 mln dolarów.

Więcej o decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia zakazu chowu klatkowego można przeczytać >tutaj<. W ostatnich dniach także posłowie Konfederacji podczas konferencji prasowej mówili o tym, jakie skutki przyniesie za sobą wprowadzenie zakazu, więcej >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: KIPDiP

Tagi: KIPDiP Drób