Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Zmiany już od 2027 roku? Zakaz chowu klatkowego w UE
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

Zmiany już od 2027 roku? Zakaz chowu klatkowego w UE

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Komisja Europejska dała zielone światło dla wprowadzenia zakazu chowu klatkowego, popierający tym samym Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Jak wskazano, klatki z Unii Europejskiej miałby zostać wycofane do 2027 roku.

Do 2023 roku w sprawie ma zostać przygotowany wniosek ustawodawczy. Kwestia zakazu zostanie rozważona przez KE w kontekście społeczno-ekonomicznych i środowiskowych skutków. Jak zapowiedziano, już na początku przyszłego roku rozpocząć się mają konsultacje publiczne.

Okresy przejściowe i zachęty wystarczą?

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa do decyzji odniósł się za pośrednictwem Twittera.

- Niezależnie od tego, jakie zmiany zostaną wprowadzone, powinny być zapewnione odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty - wskazał. Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska w rozmowie z PAP przyznała, że całkowite odejście od chowu klatkowego kur nie jest możliwe. Jak podkreśliła, wprowadzenie zakazu doprowadzi do tego, że produkcja zostanie przeniesiona do biedniejszych, gdzie dobrostan zwierząt nie jest tak istotny, jak koszty produkcji.

Natomiast Compassion Polska ogłosiła wielki sukces.

- Dni hodowli klatkowej w UE są policzone. Wierzymy, że wkrótce zwierzęta, takie jak świnie, kury i cielęta, będą mogły skakać po łące, rozprostować skrzydła, wygrzewać się w słońcu i spędzać czas ze swoimi stadem - komentuje sprawę Małgorzata Szadkowska Prezeska Compassion Polska.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródła: Radio Zet, PAP, materiały prasowe Compassion Polska