Kolejne problemy z importem z Ukrainy? Apel ministrów do KE
Szefowie resortów rolnictwa z Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii wystosowali specjalny list do KE, w którym apelują o kolejne kroki w kierunku zamortyzowania skutków intensywnego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Minstrowie rolnictwa: dotychczasowe rozwiązania mogą być niewystarczające
Komisja Europejska otrzymała list od ministrów rolnictwa z Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii w związku ze zintensyfikowanym importem dóbr rolno-spożywczych z Ukrainy. W apelu zawartym w liście, szefowie resortów rolnictwa poszczególnych państw wzywają KE do podjęcia dalszych, konkretnych kroków prawnych w celu zamortyzowania skutków importu szeregu produktów z Ukrainy. Ministrowie stwierdzili, że dotychczas wypracowane rozwiązania (które weszły w życie 2 maja 2023 roku) mogą okazać się niewystarczające.
Rozporządzenie wykonawcze z 2 maja 2023 r. – niewystarczające?
Wspomniane wcześniej rozwiązanie, które weszło w życie 2 maja 2023 roku to rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2023-903 wprowadzające środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy.
Jak wskazali ministrowie w liście adresowanym do KE, zakaz importu nie dotyczy towarów rolno-spożywczych sprowadzanych w oparciu o umowy zawarte przed momentem, w którym wspomniane rozporządzenie weszło w życie.
Zakaz dla pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika
Zakaz przywozu pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika na teren Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii obowiązuje od 2 maja 2023 roku do 5 czerwca 2023 roku. Prawo to nie wpływa jednak na możliwość przemieszczania tych towarów w Bułgarii, Węgrzech, Polsce, Rumunii lub na Słowacji, a także przez ich terytorium w ramach procedury tranzytu celnego do innego państwa członkowskiego UE lub do państwa spoza Unii Europejskiej.