Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Kołodziejczak na ministra? PO niebawem odsłoni karty
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 25.08.2023 13:50

Kołodziejczak na ministra? PO niebawem odsłoni karty

Michał Kołodziejczak
Piotr Molecki/East News

Znajdujący się na listach KO lider Agrounii był przez większość wyborców pewniakiem na stanowisko ministra rolnictwa po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych. Jak się okazuje, może być kompletnie inaczej.  

Michał Kołodziejczak ma szansę na objęcie teki szefa resortu rolnictwa?

Zapytana o to Izabela Leszczyna, wiceszefowa Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Radiem Zet odpowiedziała:

Jest zdeterminowany, odważny i zna się na rolnictwie. Jeśli dziś mi ktoś wskaże taką osobę w Ministerstwie Rolnictwa, to konia z rzędem temu, kto to zrobi. 

Po wypowiedzi wiceszefowej PO ruszyła prawdziwa lawina spekulacji dotycząca rządu opozycyjnego, w razie wygrania wyborów parlamentarnych. Nierzadko pojawia się w nich nazwisko lidera Agrounii w kontekście nominacji na ministra rolnictwa.

Na kogo stawia PO?

Po wszechobecnych spekulacjach dotyczących objęcia resortu rolnictwa przez Kołodziejczaka, okazuje się, że wcale nie jest to scenariusz poważnie rozpatrywany przez władze PO. Jak donosi Wirtualna Polska wysoko postawieni politycy tej partii przyznają wprost: nie ma tematu zaproponowania Michałowi Kołodziejczakowi fotela ministra rolnictwa. 

Rozmówcy wp.pl przyznają, że nie spodziewają się, iż lider rolniczej formacji znajdzie się w klubie parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej.

Wciągnięcie Michała na nasze listy to był ruch czysto pragmatyczny. To nie jest człowiek, który jest zdolny związać się z Platformą, ani Platforma nie jest partią, która jest w stanie ujarzmić takie indywidualności – stwierdził jeden z rozmówców z PO.

Izabela Leszczyna potwierdziła to w rozmowie z wp.pl. Jak przyznała, mariaż Michała Kołodziejczaka i KO to był pomysł Donalda Tuska.

Trzeba podkreślić, że my nie wchodzimy w koalicję z Agrounią: oddaliśmy Agrounii kilka miejsc na listach, a pan Kołodziejczak otrzymał szansę wejścia do Sejmu. To otwiera nam drogę do pozyskania głosów rolników, producentów rolnych, którzy bez Michała Kołodziejczaka na listach mogliby nie czuć się zauważeni. A każdy głos w wyborach jest na wagę złota – podkreśliła posłanka.

PO dopiero w tym tygodniu ma przedstawić kandydatów na listy wyborcze z Agrounii. Jak ustaliła wp.pl: “trwa ich weryfikcja i ostatnie ustalenia”.

Michał Kołodziejczak i KO

Na radzie krajowej Platformy Obywatelskiej 16 sierpnia Donald Tusk ogłosił, że kandydatami do Sejmu i Senatu z ich ramienia będą m.in. Michał Kołodziejczak, Bogusław Wołoszański, czy były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Dzisiaj gramy o najwyższą stawkę, bo liczy się zwycięstwo i dlatego tutaj jestem – odpowiedział lider Agrounii na pytanie, dlaczego jego formacja zrezygnowała z samodzielnego startu w wyborach. 

Dzisiaj jest stan wyższej konieczności i będę powtarzał. Jestem odważny i tej odwagi będę używał – dodał.