Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Koniec walki z wysoce zjadliwą grypą ptaków. WOAH wydało deklarację
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 18.08.2023 19:00

Koniec walki z wysoce zjadliwą grypą ptaków. WOAH wydało deklarację

Kura
unsplash.com

Uciążliwa choroba spędzająca sen z powiek hodowcom drobiu w Polsce, wreszcie została pokonana. Główny Lekarz przekazał informację o wydaniu deklaracji przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH).
 

Deklaracja o odzyskanie statusu państwa wolnego od HPAI

Warto przypomnieć, że Polska skierowała swą deklarację o odzyskanie statusu wolnego od HPAI z dniem 2 sierpnia 2023 r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.

Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).

Zakończenie czynności związanych z likwidacją choroby w ostatnim ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu nastąpiło w dniu 4 lipca 2023 roku. W związku z tym termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 2 sierpnia 2023 roku, co pozwoliło na złożenie deklaracji do WOAH.

Polska wolna od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o opublikowaniu przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH), deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Dodatkowo jak zaznacza Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu, GLW zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego w związku z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji.

Jak zaznaczają eksperci, ponowne otwarcie rynków eksportowych może w niedalekiej przyszłości przynieść wiele korzyści dla polskich rolników.

KIPDiP o nowych możliwościach dla hodowców

„Uwolnienie się od HPAI przez Polskę to ważny krok naprzód wspierający dalsze wysiłki administracyjne na rzecz ponownego otwarcia rynków eksportowych poza obszarem celnym Unii Europejskiej. Z powodu grypy ptaków część państw trzecich zamknęła dostęp do towarów sektora drobiarskiego importowanych z Polski, jednak teraz będą dobre podstawy do osiągnięcia zadowalających efektów w negocjacjach weterynaryjnych. Zdarzenie te może być jednym z pozytywnych impulsów dla polskiej sprzedaży eksportowej drobiu i jaj” – przyznaje KIPDiP.

Pomimo tego, że to właśnie Unia Europejska jest głównym odbiorcą polskich produktów, to jednak krajowe firmy obierają za swój cel w długoterminowych wizjach rozwoju biznesu wzmocnienie pozycji handlowej poza Unią.

„Analizy KIPDiP wskazują, że negatywne skutki pandemii COVID – 19 oddziałujące na rynek rolno – spożywczy w skali globalnej przyspieszyły ekspansję polskich produktów na rynkach państw trzecich. Zelżenie restrykcji handlowych związanych z HPAI może tylko ułatwić dalsze działania” – podkreśla KPIDiP.

Źródło: kipdip.org.pl