Łapanie mgły jako sposób na walkę z suszą? To możliwe
Z początku może to wydawać się niepoważne - skąd mgła na obszarach objętych suszą? Jednak to prawda, na świecie mamy wiele regionów dotkniętych suszą, które jednocześnie regularnie spowija gęsta mgła.
Susza przeplatająca się z gęstą mgłą
Opisane zjawisko niezwykle często występuje np. w górach północnego Chile. Wszystko za sprawą bliskości gór, oceanu i pustyni, która jest uznawana za jedno z najsuchszych miejsc na ziemi. Sama mgła powstaje natomiast, gdy wilgotne masy powietrza, schłodzone wcześniej przez pacyfik, docierają nad nagrzany ląd. Tam zatrzymują je Andy.
Krople w powstałych mgłach są zbyt małe, aby spaść w postaci deszczu, ale z niewielką pomocą człowieka skraplają się na niektórych powierzchniach. W tym przypadku na specjalnych sieciach, które pomagają odzyskać znaczące ilości wody.
Niestety tego typu woda często bywa skażona przez zanieczyszczenia atmosferyczne, przez co jest niezdatna do picia czy też przygotowania potraw. Naukowcy z ETH Zurich postanowili tak zmodyfikować sieci, by pozbyć się tego problemu. Za sprawą uczonych już niedługą siatki będą przy okazji usuwać z wody zanieczyszczenia.
Nowe sieci usuwają do 94 proc. zanieczyszczeń z wody
Uczeni ze Szwajcarii opracowali sieci mgłowe, które przy pomocy światła słonecznego rozkładają szkodliwe substancje. Sieci są pokryte dwutlenkiem tytanu, który działa jako katalizator chemiczny, rozkładając związki organiczne pod wpływem promieni UV.
Jak podaje portal zielona.interia.pl: sieci zostały zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować efektywność tworzenia kropel i zapewnić ich jak najszybsze spływanie po siatce. Zespół przetestował siatkę mgłową w laboratorium i zakładzie pilotażowym, używając sztucznej mgły z dodatkiem substancji zanieczyszczających, takich jak olej napędowy i BPA.
Badania wykazały, że sieci były w stanie zebrać około 8 proc. wody z mgły, usuwając przy tym około 94 proc. zanieczyszczeń. Wystarczyło zaledwie 30 minut ekspozycji na światło słoneczne, aby aktywować tlenek tytanu na 24 godziny, dzięki czemu może on działać nawet w obszarach o bardzo małym nasłonecznieniu.
Nadzieja też dla obszarów zurbanizowanych?
Nasz system nie tylko zbiera mgłę, ale także uzdatnia zebraną wodę, co oznacza, że można go stosować na obszarach zanieczyszczonych, takich jak gęsto zaludnione ośrodki miejskie - podsumowuje Ritwick Ghosh, główny autor badania.