MRiRW - dopłaty do nasion
frycyk01 /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 6 Lutego 2021

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

- Ze względu na wykorzystanie przysługującego Polsce limitu pomocy de minimis nie ma możliwości zwiększenia środków wypłacanych w ramach tego mechanizmu - przekazała Anna Gembicka z MRiRW.

Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze w połowie stycznia bieżącego roku, skierowana została interpelacja posłów Jarosława Sachajki i Pawła Szramki "w sprawie rozporządzenia dotyczącego stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany za 2020 r.".

Posłowie do MRiRW skierowali trzy pytania: "1. Czy Pan Minister może wytłumaczyć, z jakiego powodu w budżecie państwa zostało zabezpieczonych tylko 75 mln złotych na dopłaty do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany za rok 2020? 2. Czy ministerstwo dokonało analizy liczby wniosków złożonych w latach poprzednich, ustalając znacznie niższe stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany za rok 2020? 3. Kiedy zostanie uruchomiony przysługujący Polsce limit pomocy de minimis w rolnictwie i wypłata środków ze złożonych przez rolników wniosków w 2020 roku?."

Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaTragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaCzytaj dalej

MRiRW odpowiedziało na interpelację ws. dopłat do nasion

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w odpowiedzi, przygotowanej przez wiceminister Annę Gembicką z MRiRW, w 2020 roku na dopłaty przeznaczono taką samą kwotę, jak w roku 2019.

- Niezależnie, od powyższego w 2020 r. jak i w roku poprzednim do rolników zostały skierowane różnorodne formy pomocy w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, które wyczerpały przysługujący Polsce 3-letni limit pomocy de minimis w rolnictwie – pojawiło się w odpowiedzi wiceminister rolnictwa.

Z powodu braku limitu de minimis nie można podnieść dopłat do nasion.

- Ze względu na wykorzystanie przysługującego Polsce limitu pomocy de minimis nie ma możliwości zwiększenia środków wypłacanych w ramach tego mechanizmu - zaznaczyła.

Co więcej, poinformowano, że stawki dopłat są zależne od tego, jaka kwota została przeznaczona na nie w budżecie państwa. Jednak to nie jedyny czynnik, bo pod uwagę brane jest także zapotrzebowanie.

- Ministerstwo co roku podejmuje starania, aby dostępne w danym roku środki umożliwiały określenie stawek dopłat na poziomie stanowiącym zachętę do zakupu materiału siewnego kategorii kwalifikowany - zaznaczyła Gembicka.

Spadła liczba wniosków o dopłaty

W odpowiedzi sekretarz zauważyła, że w 2020 roku mniej rolników ubiegało się o dopłaty. Było ich około 63 tysięcy.

- W poprzednich latach rolnicy składali większą liczbę wniosków, odpowiednio: 2017 r. – 65,6 tys.; 2018 r. – 66,8 tys.; 2019 r. – 69,9 tys.- poinformowała wiceminister rolnictwa.

Całą odpowiedź z MRiRW można przeczytać >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Farmer, Sejm.gov

Następny artykuł