RolnikInfo.pl
Rolnicy - zadłużenia

Marek BAZAK/East News

Zadłużenie rolników przekracza już 13 milionów zł. Jako przyczynę wskazano "brak efektywnej polityki"

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W sprawie rolników z województwa kujawsko-pomorskiego do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy zwrócił się w interpelacji poseł Jan Szopiński. Chodzi o sprawę "wsparcia rolników z woj. kujawsko-pomorskiego w redukcji długów powstałych wskutek braku efektywnej polityki rolnej rządu".

- Jak wynika z danych udostępnianych przez Krajowy Rejestr Długów, województwo kujawsko-pomorskie znajduje się w niechlubnej czołówce regionów, na których terenie producenci rolni są zadłużeni na wielomilionową skalę. W przypadku naszego województwa na koniec 2020 r. w rejestrze znalazło się aż 116 rolników, których łączne zadłużenie wynosi ponad 13 milionów złotych. Według upublicznionych danych kujawsko-pomorscy rolnicy mają największe zaległości wobec firm windykacyjnych (ok. 7 mln zł) i leasingowych (2 mln zł). Innym rolnikom, według KRD, są winni ok 1,3 mln zł, co wpływa w wielu przypadkach na kumulację spiral zadłużenia na wsi - wskazno w piśmie do MrIRW.

"Rolnicy wskazują także na niedostateczną reakcję MRiRW" 

Z informacji, które przekazał Szopiński, przedstawiciele samorządu rolniczego są zdania, że w ubiegłym roku zadłużenie najbardziej wzrosło u tych rolników, którzy zainwestowali w swoje gospodarstwa, co miało pociągnąć za sobą zwiększenie produkcji. 

- Duży wpływ na ten wzrost, według rolników, miał brak odpowiedzialnej i stabilnej polityki rolnej skutkujący huśtawką cen m.in. tuczników i indyków. Rolnicy wskazują także na niedostateczną reakcję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na skutki pandemii COVID-19 dla rolnictwa, a także dla handlu i eksportu produktów rolnych. Ten brak stabilnej polityki rolnej Ministerstwa nałożył się w wielu przypadkach na skutki klęsk spowodowanych suszą w minionych latach - wskazano w piśmie.  

"Brak codziennego zaangażowania"

- Producenci skarżą się także, że prezydent RP oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypominają sobie o nich głównie w czasie uroczystych dożynek, kiedy przed kamerami i mikrofonami przypisują sobie efekty trudnej pracy rolników. Brak natomiast codziennego zaangażowania Ministerstwa oraz podlegających mu instytucji centralnych w skuteczne oddłużanie gospodarstw. Jako przykład podają fakt, że w budżecie państwa zarezerwowano na 2019 rok 200 mln zł, a na rok 2020 kolejne 100 mln zł na „restrukturyzację zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne”, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa planował stworzyć w tym celu ponad 50 nowych etatów pracowniczych - przekazano.

Szopiński podkreślił, że zgłaszają się do niego rolnicy, którzy mają problemy ze skorzystaniem z możliwości restrukturyzacji długów.

W związku z sytuacją rolników poseł zwrócił się do Grzegorza Pudy, by udzielił wyjaśnień w temacie tego, czy MRiRW na bieżąco analizuje sytuację zadłużonych rolników. Kolejną z kwestii, na którą chce poznać odpowiedź poseł, jest przyczyna nieskuteczności polityki MRiRW w sprawie zadłużeń rolników z omawianego regionu. 

-Jakie działania podejmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu zmniejszenia zadłużenia rolników z terenu województwa kujawsko-pomorskiego? Jakie wskaźniki rezultatu na koniec 2021 roku zamierza osiągnąć Ministerstwo w realizacji tych zadań? - stawia pytanie poseł. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowy

  • Natalia z "Rolnik szuka żony" urodziła. Zdjęcia maluszka już pojawiły się w sieci

  • Wiadomość dla rodziców. ARiMR rozpoczęła wypłacać dopłaty na komputery

Źródło: Sejm GOV

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >