RolnikInfo.pl > Uprawy > Naturalne sposoby na obfite kwitnienie storczyków
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 28.08.2023 18:05

Naturalne sposoby na obfite kwitnienie storczyków

storczyki
Domek i ogródek

Storczyki królują w polskich domach. Mało która domowa roślina prezentuje się tak długo, a zarazem tak dobrze, jak one. Jednak aby uzyskać kaskady kwitnących kwiatów, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Podajemy domowe sposoby na kwitnienie storczyków.

Dlaczego storczyk przestał kwitnąć?

Kwiaty te nie mają sobie równych w polskich domach, m.in. dlatego, że są idealnym pomysłem na prezent. Jednak czasami zdarza się, że po przekwitnięciu pierwszych kwiatów, pomimo naszych starań przez bardzo długi okres nic więcej się z nimi nie dzieje

Przyczyn takiej reakcji rośliny może być kilka.  Należy również mieć na uwadze na fakt, iż w naturze rośliny te kwitną według naturalnego harmonogramu, więc krótka przerwa jest czymś zupełnie normalnym. Jednak aby uzyskać kaskadę kwitnących kwiatów, najpierw należy pozbyć się przyczyn zahamowania ich rozwoju.

Najczęstsze przyczyny zahamowania kwitnięcia u storczyków

Niewłaściwe stanowisko

Jednym z najczęstszych powodów, przez które nasz storczyk zatrzymał proces kwitnięcia jest zbyt ciemne lub zbyt jasne miejsce. Musimy pamiętać, że są to rośliny tropikalne i w naturze żyją na stanowiskach ze światłem rozproszonym. Dlatego najlepiej będą rosły w miejscach jasnych, ale nie ze bezpośrednim słońcem

Złe podłoże 

Odpowiednie podłoże do storczyków powinno być dobrze przepuszczalne, lekkie i przewiewne. Większość gatunków storczyków żyje w naturze na drzewach, a stelażem dla ich korzeni jest kora drzew. Dlatego właśnie zwykła ziemia do kwiatów nie sprawdzi się tutaj dobrze. Dobre podłoże powinno zawierać m.in.: korę, keramzyt, włókno kokosowe czy torf.

Brak nawożenia

Gotowe podłoże dla storczyków najczęściej zawiera już nawóz długodziałający w postaci małych kuleczek. Natomiast jeżeli sami je stworzyliśmy (podłoże) np. z włókna kokosowego i keramzytu powinniśmy pamiętać o dodatkowym nawożeniu naszego storczyka. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dawkowanie nawozu, ponieważ w przeciwnym razie możemy “spalić” korzenie i liście. 

Domowe sposoby na nawóz dla storczyka

Abyśmy mogli cieszyć się burzą kwiatów u naszego storczyka, musimy go w tym wspomóc. Oczywiście można kupić w sklepie gotowe nawozy, wzmagające kwitnienie, jednak jak już wcześniej wspominano dla naszych storczyków najlepsze jest to, co najbardziej naturalne. Dodatkowym atutem tych metod jest ich praktycznie zerowy koszt. 

Woda z cytryną 

Z racji tego, że storczyki rosną na drzewach, preferują podłoże o odczynie kwaśnym. Sok z cytryny jest świetnym dodatkiem do wody. Min. 2 razy do roku warto dodać kilka kropel soku z cytryny do wodnej kąpieli naszego storczyka i potrzymać go w niej przez ok. 30 minut. Odwdzięczy się nam mocnymi liśćmi oraz pięknymi kwiatami. 

Woda ze skórką banana

Następnym razem zamiast do kosza na śmieci, warto wrzucić skórkę od banana do wody na całą noc. Następnego dnia po wyjęciu skórki, nawóz jest gotowy do podlewania. Metodę tą należy stosować nie częściej niż 2 razy w miesiącu. Natomiast jeżeli roślina jest w opłakanym stanie, początkowo można ją podlewać w ten sposób nawet co 10 dni. 

Tagi: Rośliny