Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Politycy dostają podwyżki, ASF szaleje. Kołodziejczak o rządzie: "Mają krew na rękach"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Politycy dostają podwyżki, ASF szaleje. Kołodziejczak o rządzie: "Mają krew na rękach"

kołodziejczak
Facebook / Agrounia

Na konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie w piątek 30 lipca 2021 roku lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział kolejne protesty w sprawie nierozwiązanego problemu ASF w Polsce. W poruszających słowach zrelacjonował słowa żon rolników, którzy w ostatnich dniach z powodu ogromnych problemów finansowych targnęli się na swoje życie.

Pomimo obietnic polityków co do podjęcia kroków na rzecz zniwelowania problemu ASF, ze strony rządu i premiera Mateusza Morawieckiego nadal brak jakichkolwiek reakcji.

Politycy dostają podwyżki, rolnicy odbierają sobie życie

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce siedem lat temu - od tamtego czasu rozprzestrzenił się na terenie kraju do tego stopnia, że zatrzymanie jego ekspansji wymaga szeroko zakrojonych działań.

Niestety, jak relacjonuje lider Agrounii Michał Kołodziejczak, politycy cały czas unikają konfrontacji z problemem, który pogrąża polskie rolnictwo w otchłani rozpaczy.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie w piątek 30 lipca 2021 roku, Michał Kołodziejczak przypomniał, że Antoni Macierewicz nie wywiązał się z obietnicy danej rolnikom w ostatnim czasie:

- Czujemy się oszukani. Do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechał poseł Macierewicz, przyjechał poseł Telus. Szczególnie poseł Macierewicz powiedział, że potrzebuje tydzień - wróci do rolników z rozwiązaniami, sytuacja będzie rozwiązana. Okłamał, nie wrócił, nie przyjechał, od momentu zakończenia strajków tak naprawdę nie odezwał się do rolników. Dlatego są kolejne działania - powiedział lider Agrounii.

Michał Kołodziejczak wskazał też na bolesny kontrast - w momencie, gdy rolnicy z bezsilności odbierają sobie życie, politycy przyznają sobie podwyżki:

- Podwyżki dla posłów i podwyżki dla ministrów. W momencie, kiedy dzwonią do mnie żony mężczyzn, którzy w ostatnich dwóch tygodniach targnęli się na życie i się powiesili, posłowie dają sobie podwyżki. (...) Ja nie boję się użyć stwierdzenia: premier Mateusz Morawiecki ze swoim nieudolnym rządem mają krew na rękach, (...) bo ludzie popełniają dzisiaj samobójstwa.

Zapowiedzi kolejnych działań

Ze względu na brak reakcji ze strony premiera Mateusza Morawieckiego na apele rolników o pomoc, lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział kolejne strajki w Polsce.

W środę 4 sierpnia 2021 roku o godzinie 8:00 odbędzie się blokada przy dojeździe do ronda w Rękoraju (gm. Moszczenica, woj. łódzkie) na drodze krajowej numer 12.

Po 24 godzinach, w sytuacji, gdy rząd nie zareaguje na strajki rolników, protest przeniesie się na rondzie pod Piotrkowem Trybunalskim, na skrzyżowanie autostrady i drogi S8.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Facebook / Agrounia