Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Polska zakazuje importu ukraińskiego zboża, UE wzywa do koordynacji działań
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.04.2023 11:50

Polska zakazuje importu ukraińskiego zboża, UE wzywa do koordynacji działań

kombajn na polu
domena publiczna

Polska wprowadziła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych, w tym zboża, cukru i jaj. Decyzja ta spotkała się z reakcją Unii Europejskiej, która wzywa do koordynacji działań i przestrzegania zasad wspólnej polityki handlowej.

Zakaz importu z Ukrainy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podpisało rozporządzenie wprowadzające zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych, takich jak zboże, cukier czy jaja. Decyzja ta ma obowiązywać do końca czerwca 2023 roku. W załączniku do rozporządzenia wymienione są również inne produkty, których import jest zakazany, m.in. mleko i przetwory mleczne, mięso drobiowe, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego czy produkty pszczelarskie.

Zablokowanie importu przez Węgry

Po decyzji Polski również Węgry zablokowały import ukraińskiego zboża oraz niektórych innych produktów rolnych. Węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy podkreślił, że decyzja ta ma na celu ochronę wewnętrznego rynku kraju.

Reakcja Unii Europejskiej

Decyzja Polski i Węgier spotkała się z reakcją Unii Europejskiej, która zaapelowała o koordynację działań i przestrzeganie zasad wspólnej polityki handlowej. Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Arianna Podesta zwróciła się do Polski i Węgier o informacje na temat wprowadzonego zakazu. Zaznaczyła, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE i jednostronne działania są “niedopuszczalne”.

Sytuacja związana z zakazem importu ukraińskiego zboża do Polski i Węgier jest dynamiczna, a na horyzoncie pojawią się na pewno nowe informacje i komunikaty ze strony Unii Europejskiej oraz polskiego rządu. Warto śledzić rozwój sytuacji i być na bieżąco, aby zrozumieć pełen kontekst tego zagadnienia oraz jego wpływ na europejską politykę handlową.