Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Potwierdzono kolejne pięć ognisk ASF. Rząd składa rolnikom obietnice
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Potwierdzono kolejne pięć ognisk ASF. Rząd składa rolnikom obietnice

asf
unsplash.com / fot. Emmanuel Eigege

Ekspansja afrykańskiego pomoru świń nie ustaje, a wirus zgarnia ogromne żniwo - Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o kolejnych pięciu ogniskach ASF potwierdzonych w województwie wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i dolnośląskim.

19 lipca 2021 roku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiła założenia programu mającego wspomóc odbudowę gospodarstw rolnych po ASF.

Zapowiedzi polityczne a trwająca walka z ASF

Afrykański pomór świń jest wyjątkowo wymagającym przeciwnikiem i bez wątpienia trudno znaleźć sposób, by go znokautować jednym celnym ciosem.

W bolesny sposób przekonują się o tym hodowcy trzody chlewnej, którzy masowo muszą likwidować swoje stada - również te, wśród których nie wykryto wirusa ASF. Nie trzeba zatem zgadywać, że atmosfera na polskiej wsi robi się coraz bardziej napięta - dobitnym dowodem na postawioną tezę są m.in. ostatnie protesty organizowane przez Agrounię.

W tym samym czasie afrykański pomór świń nie słabnie i zbiera dalsze żniwo - Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o potwierdzeniu kolejnych pięciu ognisk choroby w tym tygodniu.

32. ognisko ASF w tym roku zlokalizowano w stadzie liczącym dziewięć zwierząt we wsi Radomno (gm. Nowe Miasto Lubawskie) w województwie warmińsko-mazurskim.

Na Podkarpaciu potwierdzono 33. ognisko wirusa - stado składająca się z dziewiętnastu świń znajduje się w Podolu (gm. Przecław).

Kolejne niewielkie - liczące bowiem dwanaście świń - stado zainfekowane afrykańskim pomorem świń zostało zlokalizowane w Starym Tomyślu (gm. Nowy Tomyśl) w województwie wielkopolskim. Również 35. ognisko choroby stwierdzono w Wielkopolsce - tym razem w powiecie rawickim.

W Wąsoszu na Dolnym Śląsku (gm. Wąsosz) wykryto 36. ognisko wirusa, jednakże nadal nie wiadomo, jak duże jest zainfekowane stado świń.

Rząd obiecuje wsparcie na odbudowę stad świń

Nie trzeba dodawać, że potrzeba utylizacji tysięcy świń skutecznie przetrzebi populację tych zwierząt w naszym kraju.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że szef resortu Grzegorz Puda zainicjował powstanie specjalnego programu wspomagającego odbudowę stad świń po ASF.

Założenia programu zaprezentowano 19 lipca 2021 roku. Obiecano przeznaczenie dodatkowego budżetu na potrzeby hodowców trzody chlewnej. Na odbudowę gospodarstw spustoszonych przez ASF zostanie przekazanych 200 mln złotych.

150 mln ze wspomnianej kwoty będzie wykorzystanych na wsparcie bezpośrednie, podczas gdy cała pozostała kwota - na cele bioasekuracji.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: gov.pl, farmer.pl

Tagi: Pieniądze ASF