RolnikInfo.pl
asf

unsplash.com / fot. Emmanuel Eigege

Potwierdzono kolejne pięć ognisk ASF. Rząd składa rolnikom obietnice

29 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ekspansja afrykańskiego pomoru świń nie ustaje, a wirus zgarnia ogromne żniwo - Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o kolejnych pięciu ogniskach ASF potwierdzonych w województwie wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i dolnośląskim.

19 lipca 2021 roku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiła założenia programu mającego wspomóc odbudowę gospodarstw rolnych po ASF.

Zapowiedzi polityczne a trwająca walka z ASF

Afrykański pomór świń jest wyjątkowo wymagającym przeciwnikiem i bez wątpienia trudno znaleźć sposób, by go znokautować jednym celnym ciosem.

W bolesny sposób przekonują się o tym hodowcy trzody chlewnej, którzy masowo muszą likwidować swoje stada - również te, wśród których nie wykryto wirusa ASF. Nie trzeba zatem zgadywać, że atmosfera na polskiej wsi robi się coraz bardziej napięta - dobitnym dowodem na postawioną tezę są m.in. ostatnie protesty organizowane przez Agrounię.

W tym samym czasie afrykański pomór świń nie słabnie i zbiera dalsze żniwo - Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o potwierdzeniu kolejnych pięciu ognisk choroby w tym tygodniu.

krowa

Wziął krowę z nagrzanego pastwiska do monopolowego. Właściciel oskarża go o kradzież

CZYTAJ DALEJ

32. ognisko ASF w tym roku zlokalizowano w stadzie liczącym dziewięć zwierząt we wsi Radomno (gm. Nowe Miasto Lubawskie) w województwie warmińsko-mazurskim.

Na Podkarpaciu potwierdzono 33. ognisko wirusa - stado składająca się z dziewiętnastu świń znajduje się w Podolu (gm. Przecław).

Kolejne niewielkie - liczące bowiem dwanaście świń - stado zainfekowane afrykańskim pomorem świń zostało zlokalizowane w Starym Tomyślu (gm. Nowy Tomyśl) w województwie wielkopolskim. Również 35. ognisko choroby stwierdzono w Wielkopolsce - tym razem w powiecie rawickim.

W Wąsoszu na Dolnym Śląsku (gm. Wąsosz) wykryto 36. ognisko wirusa, jednakże nadal nie wiadomo, jak duże jest zainfekowane stado świń.

Rząd obiecuje wsparcie na odbudowę stad świń

Nie trzeba dodawać, że potrzeba utylizacji tysięcy świń skutecznie przetrzebi populację tych zwierząt w naszym kraju.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że szef resortu Grzegorz Puda zainicjował powstanie specjalnego programu wspomagającego odbudowę stad świń po ASF.

Założenia programu zaprezentowano 19 lipca 2021 roku. Obiecano przeznaczenie dodatkowego budżetu na potrzeby hodowców trzody chlewnej. Na odbudowę gospodarstw spustoszonych przez ASF zostanie przekazanych 200 mln złotych.

150 mln ze wspomnianej kwoty będzie wykorzystanych na wsparcie bezpośrednie, podczas gdy cała pozostała kwota - na cele bioasekuracji.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Byk zaatakował rolnika. Do gospodarstwa przyleciał śmigłowiec LPR

  • Rolnik wjechał na drogę kombajnem z hederem. Zmiażdżył część auta

  • 77-latek nie ustąpił pierwszeństwa. Ursus rozsypał się w drobny mak

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl, farmer.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
pzł polski związek łowiecki

Wiadomości

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >