RolnikInfo.pl
paliwo

unsplash.com / fot. James Baltz

Prognozy cen paliw mogą zdziwić. Podobnej sytuacji nie było od dawna

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Czy kupując paliwo do produkcji rolnej gospodarze będą musieli w najbliższej przyszłości trzymać się za kieszeń? Jak przekazuje portal e-petrol.pl, ceny paliw na stacjach mogą nieznacznie wzrosnąć - nie zapowiada się jednak, by miały być to duże różnice.

Uzasadnienie prognoz może być dość zaskakujące: analitycy wskazują, że ceny benzyny w hurcie są i tak na najwyższym poziomie od dwóch lat, a ceny oleju napędowego - najwyższym od stycznia 2020 roku.

Prognozy cen paliw

Nie sposób wyobrazić sobie produkcji rolnej bez wykorzystania wielu różnorodnych maszyn - współczesne ceny płodów rolnych są zatem w ogromnej mierze uzależnione od kosztów, jakie ponoszą rolnicy podczas swojej codziennej pracy.

Jak podaje portal sadyogrody.pl, na rynku hurtowym możemy obserwować rosnące ceny paliw, co niestety nie jest dobrą wiadomością ani dla rolników, ani dla właścicieli samochodów osobowych.

Z jednej strony można zatem oczekiwać, że dalsze wzrosty cen na rynku hurtowym wpłyną na podwyżki paliw w sprzedaży detalicznej.

Z drugiej jednak strony analitycy wskazują, że poziom cen oleju napędowego w hurcie jest najwyższy od stycznia 2020 roku, a benzyny - od 2019 roku.

Ceny na rynku detalicznym

Na portalu e-petrol.pl możemy zapoznać się z cotygodniową prognozą cen paliw na rynku detalicznym.

Aktualne przewidywania dotyczą czasu od 14 do 20 czerwca 2021 roku. Za benzynę 95-oktanową właściciele pojazdów mechanicznych zapłacą od 5,25-5,36 złotych za litr.

W przypadku benzyny 98-oktanowej kwoty za litr będą wahały się w przedziale 5,56-5,67 złotych.

Za litr oleju napędowego przyjdzie nam najprawdopodobniej zapłacić od 5,17 do 5,28 złotych, a za autogaz - od 2,34 do 2,39 złotych za litr.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: sadyogrody.pl, e-petrol.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gaz

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >