Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Ptasia grypa mutuje. Zagraża kolejnym gatunkom
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 18.08.2023 13:55

Ptasia grypa mutuje. Zagraża kolejnym gatunkom

kury
Iberion.pl

Wirus ptasiej grypy (H5N1) stale ewoluuje, a jego skutki stają się coraz bardziej dotkliwe. Ptasią grypą zagrożony jest nie tylko drób hodowlany, ale również dzikie ptactwo i ssaki. Alarmująca sytuacja ma wpływ na koszt produktów spożywczych oraz stan środowiska naturalnego.

Epidemia zatacza coraz szersze kręgi

Wirus H5N1 ptasiej grypy znany jest z wyjątkowej zjadliwości i łatwości rozprzestrzeniania się. Co więcej, wirus mutuje i nieustannie zmienia swoje oblicze. W ostatnich latach ekspansja ptasiej grypy zatacza coraz szersze kręgi wśród fauny, obejmując już nie tylko domowy drób, lecz również dzikie ptaki oraz ssaki. Jak donosi Interia.pl, epidemia ta wywarła istotny wpływ na ceny jaj i mięsa drobiowego m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ubiegłym roku ceny jaj wzrosły o 70 proc. 

Zwiększona zjadliwość i kosmiczne straty rolników

Wirus ptasiej grypy H5N1, który pojawił się po raz pierwszy w Chinach w 1996 roku, obecnie rozprzestrzenia się na całym świecie. Jego mutacje sprawiają, że staje się coraz bardziej zjadliwy, zagrażając kolejnym gatunkom zwierząt. Szacuje się, że w danym stadzie wirus doprowadza do śmierci 90 proc. osobników. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko w 2022 roku z powodu ptasiej grypy zginęło i zostało zabitych w sumie 131 milionów sztuk drobiu.

Międzygatunkowe “podróże” wirusa ptasiej grypy

To, że wirus przystosowuje się do atakowania różnych gatunków, nie tylko ptaków, lecz także ssaków, widzimy również w Polsce. Ostatnie przypadki zachorowań u kotów w Polsce, o których informował Główny Inspektorat Weterynaryjny, dobitnie wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa z jednego gatunku na inny.

Przestrzegano także przed bardzo wysoką śmiertelnością w przypadku nowej odmiany ptasiej grypy. Wendy Puryear, specjalistka od wirusów, związana z Tufts University, również wyrażała tę obawę. Zgodnie z cytowanymi informacjami w "Vox", nowa odmiana wirusa ptasiej grypy przystosowała się do przenoszenia się między różnymi gatunkami oraz zdolności infekowania poza fermami drobiu, co może prowadzić do szerzenia się epidemii między gatunkami.

Niepokojące jest również źródło problemu – niezrównoważona produkcja ptasiego mięsa i jaj. Rozwinięty przemysł drobiarski, masowe hodowle i zwiększone zapotrzebowanie na produkty drobiowe niestety sprzyjają rozprzestrzenianiu się zjadliwego wirusa. W walce z epidemią niezbędne jest zatem podjęcie działań prewencyjnych oraz dążenie do bardziej zrównoważonej produkcji, która ograniczy ryzyko mutacji wirusa i zagrożenia dla różnych gatunków.


 

źródło: Interia.pl