RolnikInfo.pl
krus

unsplash.com / fot. Zoe Schaeffer

Rolnicza szara strefa rośnie w siłę? Dane z KRUS mogą niepokoić

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności wskazuje, że liczba osób mających własne gospodarstwa rolne lub pracujących w rolnictwie w ciągu ostatniego roku znacznie się zwiększyła. Co ciekawe, dane z analogicznego okresu pochodzące z KRUS wcale nie odzwierciedlają tych zmian - grupa ubezpieczonych stopniała o 27 tysięcy osób.

Według ekspertów daje to podstawy do podejrzeń, że w sektorze rolniczym mamy do czynienia z rosnącą tzw. szarą strefą. Czy osoby związane z produkcją żywności uważają, że nie opłaca się już pracować w sposób legalny?

Rozbieżne dane z KRUS i BAEL

BAEL, czyli inaczej Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności skupia się nie tylko na analizowaniu kondycji zatrudnienia w sektorze rolniczym, ale też szeroko pojętego rynku pracy w Polsce. Celem przeprowadzanych analiz jest otrzymanie dokładnych informacji na temat struktury siły roboczej w naszym kraju.

Za przeprowadzenie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności od 1992 roku odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny. Ostatnia edycja BAEL pokazała interesującą tendencję w polskim rolnictwie: w 2020 roku 91 tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim zadeklarowało, iż prowadzi własne gospodarstwo rolne.

Co więcej, w ubiegłym roku liczba pracujących w sektorze rolniczym zwiększyła się o 100 tysięcy osób wobec roku 2019. Choć informacje te powinny mieć zdecydowanie optymistyczny wydźwięk, to pewien zgrzyt pojawia się, gdy porównamy wymienione dane z tymi pochodzącymi z KRUS.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Liczba osób ubezpieczonych w KRUS daje do myślenia

O co tak naprawdę chodzi? Zgodnie z danymi zebranymi przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, liczba rolników (tj. osób ubezpieczonych i pracujących w sposób legalny) okazała się być w 2020 roku o 27 tysięcy mniejsza niż w 2019 roku.

Nie trzeba zatem chwytać do ręki kalkulatora, by zauważyć, że trendy, które wyłaniają się z danych BAEL i KRUS idą w zgoła odmiennych kierunkach.

Według analityków istnieje tylko jedno sensowne wytłumaczenie dla zaistniałej sprzeczności: w ostatnim czasie szara strefa w sektorze rolniczym znacznie się zwiększyła.

Choć w żaden sposób nie można usprawiedliwiać nielegalnych działań, to warto jednak mieć na względzie, że decyzja wielu osób o pracy w szarej strefie nie zawsze wynika z wyrachowania - niejednokrotnie jest podyktowana bardzo trudną sytuacją ekonomiczną, w której każda złotówka jest na wagę złota. Odprowadzanie składek jawi się zatem jako dodatkowe obciążenie, którego pracujący chcą uniknąć.

Jest to jednak perspektywa krótkowzroczna, która prędzej czy później może sprowadzić na pracownika niemałe problemy.

Rosnąca szara strefa - w jakimkolwiek sektorze - obnaża wstydliwe i niekorzystne mechanizmy krajowej ekonomii, których niestety nie da się łatwo zamieść pod dywan.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: money.pl, agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >
jabłka

Dramatycznie niskie ceny jabłek. Sadownicy załamują ręce

Czytaj więcej >