Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Rolnicza szara strefa rośnie w siłę? Dane z KRUS mogą niepokoić
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.06.2022 02:02

Rolnicza szara strefa rośnie w siłę? Dane z KRUS mogą niepokoić

krus
unsplash.com / fot. Zoe Schaeffer

Według ekspertów daje to podstawy do podejrzeń, że w sektorze rolniczym mamy do czynienia z rosnącą tzw. szarą strefą. Czy osoby związane z produkcją żywności uważają, że nie opłaca się już pracować w sposób legalny?

Rozbieżne dane z KRUS i BAEL

BAEL, czyli inaczej Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności skupia się nie tylko na analizowaniu kondycji zatrudnienia w sektorze rolniczym, ale też szeroko pojętego rynku pracy w Polsce. Celem przeprowadzanych analiz jest otrzymanie dokładnych informacji na temat struktury siły roboczej w naszym kraju.

Za przeprowadzenie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności od 1992 roku odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny. Ostatnia edycja BAEL pokazała interesującą tendencję w polskim rolnictwie: w 2020 roku 91 tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim zadeklarowało, iż prowadzi własne gospodarstwo rolne.

Co więcej, w ubiegłym roku liczba pracujących w sektorze rolniczym zwiększyła się o 100 tysięcy osób wobec roku 2019. Choć informacje te powinny mieć zdecydowanie optymistyczny wydźwięk, to pewien zgrzyt pojawia się, gdy porównamy wymienione dane z tymi pochodzącymi z KRUS.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Liczba osób ubezpieczonych w KRUS daje do myślenia

O co tak naprawdę chodzi? Zgodnie z danymi zebranymi przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, liczba rolników (tj. osób ubezpieczonych i pracujących w sposób legalny) okazała się być w 2020 roku o 27 tysięcy mniejsza niż w 2019 roku.

Nie trzeba zatem chwytać do ręki kalkulatora, by zauważyć, że trendy, które wyłaniają się z danych BAEL i KRUS idą w zgoła odmiennych kierunkach.

Według analityków istnieje tylko jedno sensowne wytłumaczenie dla zaistniałej sprzeczności: w ostatnim czasie szara strefa w sektorze rolniczym znacznie się zwiększyła.

Choć w żaden sposób nie można usprawiedliwiać nielegalnych działań, to warto jednak mieć na względzie, że decyzja wielu osób o pracy w szarej strefie nie zawsze wynika z wyrachowania - niejednokrotnie jest podyktowana bardzo trudną sytuacją ekonomiczną, w której każda złotówka jest na wagę złota. Odprowadzanie składek jawi się zatem jako dodatkowe obciążenie, którego pracujący chcą uniknąć.

Jest to jednak perspektywa krótkowzroczna, która prędzej czy później może sprowadzić na pracownika niemałe problemy.

Rosnąca szara strefa - w jakimkolwiek sektorze - obnaża wstydliwe i niekorzystne mechanizmy krajowej ekonomii, których niestety nie da się łatwo zamieść pod dywan.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: money.pl, agropolska.pl