Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Rynki nasycone wieprzowiną. Fatalne prognozy cenowe
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 06.11.2023 14:12

Rynki nasycone wieprzowiną. Fatalne prognozy cenowe

świnia
unsplash.com

Eksperci, a wśród nich Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ostrzega przed możliwymi trudnościami na rynku wieprzowiny w Unii Europejskiej. Ceny tuczników mocno spadają, a presje na rynek wywierają czynniki takie jak nasycone rynki, rosnące koszty produkcji i niższe ceny konkurencyjnych mięs. Co to oznacza dla polskich rolników?

 

Zmieniające się nastroje na unijnym rynku wieprzowiny. Jest nieciekawie

Jak podaje portalspozywczy.pl, ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Katarzyna Rola, zwraca uwagę na niekorzystną (dla rolników) sytuację rynkową wieprzowiny w Unii Europejskiej. Nasycone rynki, ograniczony popyt konsumpcyjny, i spadek konkurencyjności wpływają na obniżki cen tuczników w krajach takich jak Niemcy czy Hiszpania. Ponieważ rynki poszczególnych państw tworzą system naczyń połączonych, zjawiska za granicą nie pozostają bez wpływu na kieszenie polskich hodowców trzody chlewnej. 

 

Obniżki cen wieprzowiny w październiku 2023 roku. Dwa główne czynniki

Ceny żywca wieprzowego na polskim rynku są silnie uzależnione od sytuacji na rynku zachodnim. Warto przede wszystkim wspomnieć o dwóch ważnych czynnikach warunkujących obecną i przyszłą sytuację na rynku wieprzowiny. Są to spadki cen w Niemczech oraz umocnienie złotego. Przyczyniły się one w dużej mierze do obniżki cen skupu żywca wieprzowego w Polsce w październiku 2023 roku.

 

Produkcja wieprzowiny w UE: prognozowany spadek o 6,6 proc.

Zmniejszenie pogłowia trzody chlewnej w Polsce oraz spadek produkcji żywca wieprzowego stanowią potężne wyzwanie dla sporej części rolników. Nie napawa optymizmem fakt, że prognozy Komisji Europejskiej przewidują spadek produkcji wieprzowiny w całej UE o 6,6 proc. w 2023 roku. Rynek eksportu również staje przed niemałymi trudnościami, gdzie przewiduje się spadek o 16 proc. do 3,3 mln ton. 

Czy jest w tym wszystkim jakiś pozytywny aspekt? Złośliwi mogliby rzec, że niższe ceny mogą jednak poprawić konkurencyjność unijnej wieprzowiny na rynku światowym.

 

źródło: portalspozywczy.pl

Tagi: Wieprzowina