RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Masz maksymalnie 300 ha ziemi? 10 listopada to ostatni dzień na załatwienie kluczowej sprawy
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 07.11.2023 18:41

Masz maksymalnie 300 ha ziemi? 10 listopada to ostatni dzień na załatwienie kluczowej sprawy

osoba pisząca na klawiaturze komputera
unsplash.com

10 listopada 2023 r. to ostateczny termin składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Rozwój Małych Gospodarstw". Przedsięwzięcie wpisuje się w Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jeśli prowadzisz gospodarstwo o powierzchni do 300 ha – nie zwlekaj. Dotacje wynoszą nawet po 120 tys. złotych.

 

Kto może ubiegać się o dotacje dla małych gospodarstw?

Dofinansowanie skierowane jest do rolników, którzy są właścicielami mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw. Co oznacza to w praktyce? Istotnym warunkiem jest, aby powierzchnia gospodarstwa nie przekraczała 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym mieściła się poniżej 25 tys. euro.

Dodatkowe warunki uzyskania dotacji. Na jakie cele można przeznaczyć wsparcie?

Aby skorzystać z przyznawanego wsparcia, konieczne jest przedstawienie biznesplanu, który zawiera koncepcję zmian mających na celu zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa. Ponadto rolnicy muszą udokumentować przynajmniej 5 tysięcy złotych przychodu ze sprzedaży produktów rolnych.

W ramach tej inicjatywy finansowane są projekty związane z prowadzeniem produkcji rolnej oraz przygotowaniem do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Dofinansowanie obejmuje różnorodne inwestycje, takie jak budynki, ich wyposażenie, a także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Ile można dostać w ramach dotacji dla małych gospodarstw?

W naborze wniosków, który trwa od 28 września 2023 r., uczestniczy już ponad 2,6 tys. rolników – nie warto zwlekać z decyzją dotyczącą złożenia dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak informuje ARiMR, standardowe wsparcie wynosi 100 tys. zł, a dla gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność realizowana jest w dwóch ratach: najpierw 80 proc. kwoty, a następnie pozostałe 20 proc. Ważne jest, że pomoc ta może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo w okresie realizacji Planu Strategicznego. 

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR