Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Samoloty będą je rozrzucać przez 11 dni. Alert RCB
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.09.2023 16:12

Samoloty będą je rozrzucać przez 11 dni. Alert RCB

samolot na niebie
unsplash.com

W ostatnich dniach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło rozsyłanie specjalnych wiadomości SMS do mieszkańców Mazowsza. Wszystko z powodu kampanii szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, która rozpoczyna się 9 września 2023 roku. Odpowiedzialność za przeprowadzenie tej akcji spoczywa na mazowieckim wojewódzkim lekarzu weterynarii. Procedura zakłada, że szczepionki zostaną zrzucone z samolotów.

Alert RCB w sprawie doustnego szczepienia lisów na Mazowszu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało się na kolejną kampanię szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Zadanie to powierzone zostało mazowieckiemu wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii. Jak informują służby, szczepionki zostaną umieszczone w specjalnych przynętach w kształcie krążka. Wewnątrz nich znajdować się będzie plastikowy blister z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Po przegryzieniu takiej przynęty przez lisa, szczepionka wytworzy odporność immunologiczną zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.

Komunikat w formie wiadomości SMS brzmi: “Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!”.  

Alert RBC - nie dotykać szczepionki

Ważne jest, aby szczepionki nie dotykali ludzie, którzy znajdą je m.in. na terenach leśnych. Lisy mogą zrezygnować z jedzenia przynęty, jeśli wyczują na niej zapach człowieka. Istnieje ryzyko, że szczepionka może być szkodliwa dla ludzi w przypadku bezpośredniego kontaktu na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos. W takich przypadkach niezbędne jest dokładne oczyszczenie tych obszarów wodą z mydłem, a w razie potrzeby należy również skontaktować się z lekarzem medycyny.

Dla zwierząt domowych gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących szczepionka nie stanowi zagrożenia.

Środki ostrożności i bezpieczeństwo - zawsze i wszędzie

Aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie szczepionkowej akcji, istotne jest przestrzeganie pewnych zasad:

  • nie podnosić i nie niszczyć przynęt ze szczepionką,
  • trzymać psy na smyczy, a koty w zamkniętych pomieszczeniach przez 14 dni od wyłożenia szczepionki,
  • po kontakcie ze szczepionką, natychmiast zgłosić się do lekarza.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie to ważny krok w zapobieganiu tej chorobie. Warto zachować rozwagę i przestrzegać wyżej wymienionych zasad bezpieczeństwa, aby akcja przebiegła bez zakłóceń.

 

źródło: RCB

Tagi: Lis