Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ziemia się smaży. Naukowcy ostro o globalnym ociepleniu
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.09.2023 16:33

Ziemia się smaży. Naukowcy ostro o globalnym ociepleniu

żniwa
unsplash.com

Dane Copernicus Climate Change Service (C3S) nie pozostawiają złudzeń - nasza planeta przechodzi obecnie przez okres niespotykanie wysokich dotychczas temperatur. Czerwiec, lipiec i sierpień tego roku przyniosły niespotykane dotąd upały, rekordowo ciepłe powierzchnie mórz i liczne ekstremalne zjawiska pogodowe. 

Sierpień 2023 rekordowo ciepłym miesiącem na Ziemi w historii

Sierpień 2023 roku zostanie zapamiętany jako najcieplejszy sierpień w historii pomiarów. Co więcej, jest to drugi najgorętszy miesiąc po lipcu 2023 roku. Średnia miesięczna temperatura powierzchni morza na całym świecie wyniosła w sierpniu aż 20,98 stopni Celsjusza, bijąc rekord z marca 2016 roku. Warto dodać, że każdy dzień sierpnia przynosił temperatury wyższe od tamtego rekordowego marca. Z kolei cały rok 2023 jest obecnie drugim najcieplejszym w historii, ustępując jedynie danym z 2016 roku.

Lód na Antarktydzie w opłakanym stanie

Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, co jest niezwykle niepokojącym sygnałem. W sierpniu 2023 roku miesięczna wartość zasięgu lodu była o 12 procent niższa od średniej dla tego okresu roku. To największa ujemna anomalia od czasów rozpoczęcia obserwacji satelitarnych na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Z kolei w Arktyce zasięg lodu był również niższy od średniej, ale znacznie wyższy niż rekordowe minimum z sierpnia 2012 roku.

Apel Sekretarza Generalnego ONZ

Ostrzeżenia naukowców i dane klimatyczne nie pozostają bez odpowiedzi. Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, wydał alarmujące wezwanie do działań. 

- Nasza planeta właśnie przeżyła okres wrzenia - najgorętsze lato w historii - powiedział Sekretarz Generalny ONZ. - Rozpoczęło się załamanie klimatyczne. Naukowcy od dawna ostrzegali, jakie skutki wywoła uzależnienie od paliw kopalnych. Rosnące temperatury wymagają wzmożonej aktywności. Przywódcy muszą teraz zwiększyć nacisk na rozwiązania klimatyczne. Nadal możemy uniknąć najgorszego chaosu klimatycznego i nie mamy chwili do stracenia - podkreślił Guterres.

Ostrzeżenia te są jednoznaczne - globalne ocieplenie jest faktem, a jego skutki stają się coraz bardziej dotkliwe dla człowieka. Działania na rzecz ochrony naszej planety stają się nie tylko koniecznością, ale również moralnym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń. 
 

 

 


źródło: IMGW

Tagi: Rolnictwo