Sejm przegłosował ustawę ws. przewagi kontraktowej i nieuczciwych praktyk w handlu
W piątek 1 października 2021 roku Sejm uchwalił ustawę określającą zasady i tryb postępowania przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym i sieciom supermarketów, które - kosztem rolników - wykorzystują swoją przewagę kontraktową.
W uchwalonych przepisach prawnych znajduje się szesnaście przykładów nieuczciwych praktyk - dziesięć z nich jest zakazanych w sposób bezwzględny, a sześć pozostałych jest dozwolonych tylko w sytuacji, gdy uprzednio zostały ustalone w umowie między nabywcą a dostawcą.
Sejm przegłosował nowelizację dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowych
Rolnicy od pewnego czasu bili na alarm, wskazując na szereg popularnych praktyk, w których duże sieci supermarketów wykorzystywały swoją przewagę kontraktową, narażając producentów żywności na znaczne straty finansowe.
30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, której celem była walka z nieuczciwymi praktykami w handlu produktami rolno-spożywczymi. Prace nad nowelizacją zakończyły się przyjęciem nowych przepisów wskutek głosowania Sejmu z dnia 1 października 2021 roku.
W ustawie określono szesnaście praktyk, których naruszenie owocować będzie wszczęciem postępowania ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Dziesięć z wymienionych praktyk zostało zakazany w sposób bezwzględny, pozostałe sześć mogą mieć miejsce, lecz jedynie w sytuacji, gdy zostały ustalone w ramach umowy między dostawcą a nabywcą produktów rolno-spożywczych.
Praktyki zakazane w handlu produktami rolno-spożywczymi
Na oficjalnym portalu Kancelarii Premiera Rady Ministrów czytamy:
W momencie, gdy podmiot będzie prowadził nieuczciwe praktyki handlowe, istnieje możliwość poddania się karze w sposób dobrowolny - winowajca zapłaci wtedy 50% kary, w porównaniu do kwoty, którą zapłaciłby, gdyby został przyłapany na łamaniu prawa na gorącym uczynku.
Nowe prawo uwzględnia również zmiany definiowania produktów rolno-spożywczych - w zbiorze tym znajdą się od teraz również pasze, nasiona i owoce oleiste, a także żywe zwierzęta.
Nowy kształt uzyskała też definicja nabywcy - zgodnie z nowelizacją ustawy jest to przedsiębiorca lub organ publiczny, który bezpośrednio lub pośrednio nabywa od dostawcy produkty rolne lub spożywcze.
Wszelkie opisane zmiany mają wejść w życie 1 listopada 2021 roku.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Puda: "My nie opowiadamy bajek". Minister zapowiedział ważne zmiany
W październiku rusza nabór wniosków o dopłaty do fotowoltaiki. Budżet programu to 200 mln zł
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: sadyogrody.pl, gov.pl / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów