RolnikInfo.pl > Wiadomości > Puda: "My nie opowiadamy bajek". Minister zapowiedział ważne zmiany
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Puda: "My nie opowiadamy bajek". Minister zapowiedział ważne zmiany

grzegorz puda
Twitter / @GrzegorzPuda; unsplash.com / fot. P. Czerwiński

Na swoim twitterowym profilu urzędujący minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował o trwających pracach dotyczących nowego systemu ubezpieczeń dla rolników. W ubiegłym sezonie, ze względu na niedostateczną liczbę ofert, wielu producentów żywności pozostało bez możliwości zabezpieczenia swoich gospodarstw przed skutkami klęsk żywiołowych i innych sytuacji losowych.

Na grafice opublikowanej na Twitterze widnieją słowa szefa MRiRW:

- My nie opowiadamy bajek, my zakasujemy rękawy i pracujemy.

Szef MRiRW Grzegorz Puda na temat prac dotyczących nowego systemu ubezpieczeń rolniczych

Ubezpieczenia rolnicze, które były dotychczas wspierane dotacjami pochodzącymi z budżetu państwa, nie cieszyły się - zdaniem NIK - dużym zainteresowaniem na wsi. Jednym z powodów opisywanej sytuacji była niewielka dostępność ofert ubezpieczeniowych - w ubiegłym sezonie dotacje uzyskała jedynie niewielka liczba chętnych producentów żywności.

Wskutek niekorzystnych zjawisk pogodowych, a także ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń rolnicy podnieśli dyskusję na temat utworzenia nowego, lepszego systemu ubezpieczenia rolniczego.

Rząd zapowiedział, że na początku października 2021 roku pojawi się propozycja nowego projektu, która umożliwi wszystkim rolnikom ubezpieczenie się od nieszczęśliwych zdarzeń losowych, które mogą dotknąć gospodarstwa.

1 października 2021 roku na oficjalnym profilu ministra rolnictwa Grzegorza Pudy pojawiła się grafika nawiązująca do nowego systemu ubezpieczeń rolniczych. Na ilustracji można przeczytać słowa szefa MRiRW:

- My nie opowiadamy bajek, my zakasujemy rękawy i pracujemy. Przygotowujemy pakiet zmian, które całkiem na nowo zdefiniują system ubezpieczeń rolniczych. My i bez tego zwiększyliśmy dopłaty do ubezpieczeń rolniczych o ponad 100 procent w stosunku do rządów PO-PSL.

Zapowiedzi polityków

Zmianę obecnego systemu ubezpieczeń zapowiedział jakiś czas temu również szef rządu Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że ochroną będą objęci rolnicy, których gospodarstwa ucierpią w wyniku ASF, ptasiej grypy i niekorzystnych zjawisk pogodowych.

Pod twitterowym postem Grzegorza Pudy jeden z internautów zapytał:

- Gdzie znajdę więcej informacji na temat nowego systemu ubezpieczeń o którym mowa? Zgodnie z obietnicami polityków PiS należy oczekiwać, że wszelkie szczegóły dotyczące nowego systemu ubezpieczeń zostaną przedstawione publicznie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi lada dzień.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter / @GrzegorzPuda