Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Strajk okupacyjny rolników w ministerstwie. Żądają rozmowy z premierem
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 03.04.2024 13:21

Strajk okupacyjny rolników w ministerstwie. Żądają rozmowy z premierem

strajk rolników
fot. East News/Piotr Molecki

2 kwietnia rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To odpowiedź rolników na brak konkretnych ustaleń, jakie zostały zapewnione w podczas marcowych negocjacji przez ministra Siekierskiego w Jasionce. Strajkujący zapowiedzieli, że nie opuszczą siedziby resortu rolnictwa, dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.

Burzliwe rozmowy rolników z ministrem Czesławem Siekierskim

2 kwietnia odbyły się kolejne rozmowy rolników z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim oraz wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem. W spotkaniu udział wzięli ci sami rolnicy, którzy uczestniczyli w marcowych rozmowach w Jasionce. 

Były pewne ustalenia, które zostały zapisane i Ministerstwo miało się z tego wywiązać, ale tak naprawdę do tej pory nie zostało zrobione nic. Jako rolnicy wykonaliśmy gest dobrej woli, ale do tej pory nie zostało nic zmaterializowane. Nie ma żadnych konkretów. -oświadczył przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, przekazuje serwis “wPolityce.pl”.

Wielki pożar budynków gospodarczych. Ucierpiały zwierzęta

Strajk okupacyjny rolników w siedzibie MRiRW

Wczorajsze burzliwe rozmowy rolników z przedstawicielami resortu rolnictwa stanęły na niczym. Ciągłe składanie obietnic przez ministrów rolnictwa, ale również brak realizacji zapisów ustaleń z Jasionki, doprowadziło rolników do podjęcia decyzji o rozpoczęciu strajku okupacyjnego w budynku MRiRW

Robimy strajk okupacyjny, zostajemy w ministerstwie, byśmy mogli porozmawiać z panem premierem. Pan premier ma przyjechać do nas i rozmawiać, byśmy ustalili sobie pewien schemat działania, żeby wypracować szereg rzeczy, które dzisiaj są potrzebne i dla rolników i dla państwa polskiego — powiedział Tomasz Obszański szef rolniczej "Solidarności".
 

Kto bierze udział w strajku rolników w ministerstwie rolnictwa?

Roman Kondrów z Podkarpackiej Oszukanej Wsi w rozmowie z Tygodnikiem Rolniczym stanowczo zaznacza, że potrzebne jest natychmiastowe wstrzymanie tranzytu oraz konkretne decyzje w sprawie dopłaty do zbóż. Po wczorajszym spotkaniu ministrowie resortu rolnictwa udali się do premiera na konsultacje.

Według rzecznika prasowego NSZZ Solidarność RI Adriana Wawrzyniaka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w środę 3 kwietnia pod siedzibą MRiRW pojawić się mogą rolnicy z całej Polski. Aktualnie strajkujący w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnicy to: 

  • Tomasz Obszański;
  • Wiesław Gryn;
  • Roman Kondrów;
  • Rafał Nieżurbida;
  • Władysław Serafin;
  • Gabriel Janowski;
  • Artur Koncik;
  • Andrzej Sobociński.
     

Źródło: Tygodnik Rolniczy, wPolityce.pl