Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Kontrowersje na spotkaniu Donalda Tuska z rolnikami
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 29.02.2024 17:23

Kontrowersje na spotkaniu Donalda Tuska z rolnikami

strajk rolników, Donald Tusk
Michał Żebrowski, EastNews

Ostatniego dnia lutego doszło do długo wyczekiwanego spotkania pomiędzy przedstawicielami rolników oraz premierem Donaldem Tuskiem. W spotkaniu uczestniczyli również minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz sekretarze stanu w Ministerstwie Rolnictwa Michał Kołodziejczak oraz Stefan Krajewski. 
 

Spotkanie Premiera z przedstawicielami rolników

Rolnicy strajkujący w strajku ogólnopolskim od 9 lutego, od dłuższego czasu domagali się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. 

Podczas Marszu Gwiaździstego na Warszawę rolnicy liczyli na spotkanie z Donaldem Tuskiem, jednak przebywał od wtedy z wizytą dyplomatyczną w Czechach. W dniu wczorajszym, podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Norwegii, Donald Tusk poinformował, że na 29 lutego zaplanowany jest szczyt rolniczy w Centrum Dialogu w Warszawie. Spotkanie rozpoczęło się dziś o godzinie 13.00
 

Premier Donald Tusk zwołał szczyt rolniczy. Znamy szczegóły

Nieporozumienia przed rozpoczęciem rozmów

Na samym początku doszło do nerwowej sytuacji podczas sprawdzania danych osobowych działaczy umówionych na spotkanie. Okazało się, że niektórzy z działaczy rolniczych, którzy dostali wczoraj zaproszenie na szczyt rolniczy, nie są wpisani na listę obecności i nie mogą wejść do środka Centrum Dialogu. 

Jak ustalił Farmer.pl wynikło to z rozsyłania zaproszeń na spotkanie zarówno przez Czesława Siekierskiego, jak i Michała Kołodziejczaka, a na liście dostępnej przed spotkaniem znalazły się jedynie osoby, które dostały zaproszenia od wiceministra Kołodziejczaka.

Do rozmów nie dopuszczono Gabriela Janikowskiego, ministra rolnictwa w rządzie Jana Olszewskiego, a także przedstawiciela Samoobrony oraz Ilony Jasny z ramienia OPZZ. OPZZ jest reprezentowany przez przewodniczącego Sławomira Izdebskiego. Rolnicy z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" narzekali, że na spotkaniu brakuje wielu przedstawicieli oddolnych inicjatyw strajkowych

Według działaczy z NSZZ RI Solidarność na ich niezadowolenie miał odpowiedzieć wiceminister Michał Kołodziejczak, mówiąc do przewodniczącego związku Tomasza Obszańskiego, że jeśli mu się nie podoba, to może opuścić spotkanie.

"Nic o nas bez nas" - mówią rolnicy

Czy spotkanie prowadzone w takiej atmosferze przyniesie jakiekolwiek pozytywne skutki dla rolników? Rolnicy prowadzący konta w mediach społecznościowych, którzy czynnie uczestniczą oraz wspierają strajki rolników, piszą dziś wprost: “Nic o nas bez nas!”

Rolnicy domagają się, by rozmowy były prowadzone przede wszystkim z inicjatorami oddolnych inicjatyw, rolników czynnie działających w rolnictwie, nie zaś działaczy oderwanych od rolniczej rzeczywistości.