RolnikInfo.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Szalejąca drożyzna w sklepach. Rolnicy się bogacą?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

W ostatnich miesiącach konsumenci mogą obserwować w sklepach niepokojący trend, jakim są rosnące ceny produktów spożywczych. Powodem nasilającego się zjawiska jest m.in. postępująca w naszym kraju inflacja. Jak podaje Business Insider, w handlu detalicznym ceny produktów w maju wobec cen z kwietnia 2021 roku wzrosły o 5,4%.

Czy to oznacza, że producenci żywności również zarabiają więcej? Bynajmniej - pomimo drożyzny w sklepach rolnicy często zmagają się z nieopłacalnością produkcji roślinnej i zwierzęcej, a większość zysku w handlu przejmują pośrednicy.

Wzrosty cen w handlu detalicznym

Nie jest tajemnicą, że w ciągu roku ceny owoców i warzyw notują sezonowe wzrosty i spadki cen. Jeszcze niedawno wielu konsumentów ubolewało nad cenami truskawek - obecnie można je kupić nawet za 7,50 złotych za łubiankę.

Opisywany przykład ma jednak charakter jednostkowy - według portalu Business Insider ceny żywności w handlu detalicznym nieubłaganie rosną. Szkopuł w tym, że coraz większe marże nie wpływają na większe zarobki rolników.

Warto dodać, że maju za produkty spożywcze w sklepach mieszkańcy Polski płacili o 5,4% więcej niż w kwietniu tego samego roku.

Niestety nie przekłada się to na lepszą sytuację ekonomiczną rolników, którzy nadal otrzymują niesatysfakcjonujące propozycje stawek w skupach i zmagają się z rosnącymi kosztami pracy. Efekt? Ceny w sklepach szybują, a w portfelach rolników zostaje coraz mniej pieniędzy.

Szczegóły sprawy

Business Insider podaje, że w ujęciu miesięcznym w 2021 roku największy wzrost cen żywności w sklepach spożywczych odnotowano w lutym - za żywność trzeba było zapłacić średnio 9,2% więcej niż w styczniu.

W marcu (w porównaniu do lutego) produkty spożywcze kosztowały więcej o 1,6%. W kwietniu ceny spadły o 4,3% wobec poprzedniego miesiąca.

Zgodnie z Indeksem cen w sklepach detalicznych I-V 2021 wzrost cen w maju był najbardziej odczuwalny w przypadku używek (o 15,6%), napojów (8,6%) i mięsa (8,2%). Niebagatelne znaczenie ma tutaj wprowadzenie podatku cukrowego i handlowego. Można zatem bez wątpienia powiedzieć, że za opróżnianie kieszeni konsumentów odpowiedzialni są pośrednicy, a nie sami rolnicy. W raporcie przyjrzano się dwunastu kategoriom produktów - w maju podrożały m.in. owoce i produkty tłuszczowe. Spadki cen odnotowano w przypadku nabiału, pieczywa i warzyw.

Dla konsumentów nie mamy niestety dobrych wiadomości na przyszłość - eksperci przewidują, że w sklepach będziemy mogli obserwować dalsze wzrosty cen żywności.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródła: businessinsider.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Ceny

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników
Czytaj więcej >

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa
Czytaj więcej >

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych
Czytaj więcej >

Ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych
Czytaj więcej >

Ceny

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"
Czytaj więcej >

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]