Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Szczepionka przeciw ASF? Apel KRIR do MRiRW
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 04.06.2023 12:05

Szczepionka przeciw ASF? Apel KRIR do MRiRW

świnie
unsplash.com

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa z apelem o prowadzenie badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). W obliczu poważnego zagrożenia ASF w Polsce, hodowcy świń oczekują zwiększenia środków finansowych na te badania oraz informacji na temat postępów w tej dziedzinie.

Zagrożenie ASF w Polsce

Polska od długiego czasu zmaga się z poważnym zagrożeniem w postaci afrykańskiego pomoru świń (ASF). To zagrożenie ma poważne konsekwencje dla sektora rolnictwa, zwłaszcza dla hodowców świń. W tej trudnej sytuacji badania nad szczepionką przeciwko ASF nabierają kluczowego znaczenia. Dlatego też Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwraca się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Roberta Telusa, z apelem o zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na te badania.

Informacje na temat postępów w badaniach

KRIR apeluje również o udzielenie informacji dotyczących postępów w badaniach nad szczepionką przeciwko ASF. Hodowcy świń potrzebują wiedzy na temat osiągnięć naukowych i potencjalnych rozwiązań w tej dziedzinie. Walka z ASF jest kluczowa dla hodowców, którzy muszą zmagać się z ryzykiem wystąpienia tej choroby. Dlatego też aktualne informacje na temat postępów w badaniach są niezwykle istotne dla całej branży.

Ochrona zdrowia świń i redukcja pogłowia

KRIR podkreśla również konieczność utrzymania odpowiedniego pogłowia świń w Polsce. Wzrost zachorowań na ASF prowadzi do konieczności redukcji pogłowia, co ma tragiczne skutki dla gospodarstw rolnych i całej branży. W związku z tym, KRIR apeluje o podjęcie skutecznych działań w celu ochrony zdrowia świń i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF.

Krajowa Rada uważa, że walka z ASF wymaga kompleksowych działań, takich jak kontrole sanitarno-weterynaryjne, edukacja hodowców i działania prewencyjne. Jednak badania nad szczepionką nadal pozostają kluczowym elementem strategii ochrony naszego pogłowia świń. 

Tagi: MRiRW KRIR ASF