Uchwalono zmiany w systemie kaucyjnym. Związkowcy apelują o wprowadzenie poprawek
W związku z unijną dyrektywą w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, konieczne jest dostosowanie polskiego prawa do rozwiązań akceptowanych przez Unię Europejską. Projekt przyjęty przez Radę Ministrów nie spotkał się z aprobatą organizacji z sektora rolno-spożywczego. Związkowcy z Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ “Solidarność” ubiegają się o wprowadzenie nowelizacji ustawy. Podkreślają, że chodzi o dobro obu stron: producentów oraz konsumentów żywności.
W Polsce będzie obowiązywał nowy system kaucyjny
W odpowiedzi na unijną dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu tworzyw sztucznych na środowisko, 6 czerwca bieżącego roku Rada Ministrów przyjęła projekt dostosowujący polskie prawdo do rozwiązań obowiązujących w UE.
Od 1 stycznia 2025 roku ma wejść w życie system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe, wielorazowe szklane oraz metalowe puszki. Zmiany mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych.
Systemem kaucyjnym zostaną objęte wszystkie plastikowe butelki do pojemności 3 litrów, szklane butelki do pojemności 1,5 litra oraz metalowe puszki do pojemności 1 litra. Wysokość kaucji zostanie określona w rozporządzeniu. Co więcej, w punktach odbioru nie będzie trzeba okazywać paragonu potwierdzającego opłacenie kaucji, aby móc ją odebrać.
Przedsiębiorcy związani z rynkiem spożywczym nie ukrywają niezadowolenia
Najnowsza nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nie przypadła do gustu wielu osobom związaną z rynkiem spożywczym.
Siedemnaście organizacji z sektora rolno-spożywczego wyraziła swoją opinię w apelu skierowanym do parlamentarzystów. Związkowcy z Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ “Solidarność” ubiegają się o wprowadzenie nowelizacji ustawy, uwzględniającej dobro producentów napojów, nabiału, soków oraz alkoholów.
Związkowcy apelują o wprowadzenie zmian w ustawie
Padła propozycja wprowadzenia poprawek ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, które w opinii sygnatariuszy apelu mają ograniczyć zarówno straty środowiskowe, jak i finansowe:
- Zwolnienie kaucji za opakowania jedno i wielorazowe z podatku VAT
- Możliwość zbiórki opakowań przez podmioty je wprowadzające lub poprzez organizacje odzysku
- Uwzględnienie polskich producentów maszyn i systemów operacyjnych do zbiórki opakowań przy budowie nowego systemu kaucyjnego
Sygnatariusze alarmują, że pozostawienie przepisów uchwalonych 6 czerwca bieżącego roku w niezmienionej formie doprowadzi do kilkudziesięcioprocentowego wzrostu cen wielu produktów spożywczych. To z kolei z całą pewnością będzie miało negatywny wpływ na popyt soków, napojów, nabiału pitnego oraz piwa.