Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej? Kluczowa zasada, gdy traktor pojawi się na drodze
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 15.08.2023 21:00

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej? Kluczowa zasada, gdy traktor pojawi się na drodze

kierowca
unsplash.com

Okres letnio-wakacyjny to czas, w którym traktory i kombajny stają się powszechnym widokiem na krajowych drogach. Ich obecność może jednak wprowadzić poważne utrudnienia, a kierowcy samochodów osobowych często muszą radzić sobie z niskimi prędkościami. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak postępować, kiedy na jezdni widnieje podwójna ciągła linia?

Zasada podwójnej ciągłej linii

Wbrew pozorom, sama podwójna ciągła linia (znak P-4) nie zakazuje wyprzedzania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r., linia ta rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i informuje o zakazie przekraczania oraz najeżdżania na nią.

Oznacza to, że wyprzedzanie jest dozwolone w przypadku, gdy traktor czy inny pojazd wolnobieżny zjedzie częściowo na pobocze, a my możemy zmieścić się między nim a linią ciągłą.

Granice manewru

Warto jednak mieć na uwadze, że w większości przypadków szerokość traktorów czy maszyn rolniczych nie pozwala na zgodne z prawem wyprzedzanie. W takiej sytuacji obowiązują kierowców przepisy Prawa o Ruchu Drogowym, które stanowią, że obecność pojazdu wolnobieżnego czy ciągnika rolniczego nie jest wyjątkiem od zasad wyprzedzania.

Nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandatami oraz punktami karnymi. Za przekroczenie lub najechanie na podwójną ciągłą linii można otrzymać mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Kara wzrasta, gdy linia jest poprzedzona znakiem zakazu wyprzedzania B-25, sięgając nawet 1000 zł i 15 punktów karnych.

Ułatwienia dla kierowców

Kodeks drogowy przewiduje pewne ułatwienia dla kierowców blokowanych przez pojazdy wolnobieżne i traktory. Według art. 24 pkt. 6, kierujący pojazdem wolnobieżnym jest zobowiązany do zjazdu na prawo, aby ułatwić wyprzedzanie. Dodatkowo, kiedy pojazd wolnobieżny zatrzyma się, by przepuścić inne pojazdy, można przekroczyć podwójną linię ciągłą, zachowując szczególną ostrożność.

Zachowanie odpowiednich zasad wyprzedzania w obecności traktora czy innego pojazdu wolnobieżnego na drodze to klucz do bezpieczeństwa i płynności ruchu.