Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > UE gotowa na eksport wszystkich ukraińskich produktów rolnych
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 27.07.2023 08:00

UE gotowa na eksport wszystkich ukraińskich produktów rolnych

Zboże trzymane w dłoni
unsplash.com

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Polską Agencję Prasową, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podał informację o gotowości Unii Europejskiej do wyeksportowania niemal wszystkich ukraińskich produktów rolnych „korytarzami solidarności” i pomocy w pokryciu kosztów.
 

Korytarze solidarności

Podczas spotkania unijnych ministrów rolnictwa, które odbyło się 25 lipca 2023 r., Janusz Wojciechowski poruszył problematykę eksportu ukraińskiego zboża oraz innych produktów rolnych. Do jednych z najważniejszych kwestii omawianych na spotkaniu ministrów należało przedłużenie zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września.

Jak wskazano w komunikacie PAP „korytarze solidarności to kolejowe i drogowe połączenia transportowe przez państwa członkowskie UE graniczące z Ukrainą takie jak Polska i Rumunia”.

Janusz Wojciechowski podkreślił, że UE lustruje inicjatywy innych państw członkowskich, w celu wypracowania wspólnego planu pokrycia dodatkowych kosztów transportu.

Transport zboża drogą morską

Eksperci PAP informują, że „Rosja wycofała się w zeszłym tygodniu z umowy o eksporcie ukraińskiego zboża drogą morską. Zawarte za pośrednictwem ONZ i Turcji w lipcu ub.r. porozumienie miało pomóc w zapobieżeniu światowemu kryzysowi żywnościowemu poprzez umożliwienie bezpiecznego eksportu zboża zablokowanego przez wojnę na Ukrainie”.

Janusz Wojciechowski w odniesieniu do sytuacji Rosji powiedział, że „Handel nie jest wystarczająco atrakcyjny (…) Beneficjentami tej sytuacji będzie Rosja, bo taniej będzie kupować zboże z Rosji niż z Ukrainy, które jest transportowane przez Polskę do portów bałtyckich”. Unijny komisarz ds. rolnictwa nie podał jednak kosztorysu.

Unijny komisarz ds. rolnictwa dodaje jednak, że podczas funkcjonowania umowy zbożowej ok. 60 proc. ukraińskiego eksportu było wysyłane korytarzami solidarności, a 40 proc. przez Morze Czarne. „To nie pierwszy raz, kiedy Rosja (użyła) żywności jako broni (…) Sytuacja jest podobna jak na początku wojny”, przypomniał Janusz Wojciechowski. Co więcej, dodał również, iż „Jesteśmy gotowi eksportować prawie wszystko. To jest około czterech milionów ton nasion oleistych i zbóż miesięcznie i taki wolumen osiągnęliśmy w listopadzie ubiegłego roku”.

Opcjonalne trasy dla ukraińskiego zboża

Zgodnie z informacją przekazaną przez PAP, Reuters podaje, że Litwa zwróciła się do Komisji Europejskiej o opracowanie trasy dla ukraińskiego zboża przez porty w krajach bałtyckich, takich jak Estonia, Łotwa i Litwa.

Reuters dotarł do listu trzech litewskich ministrów, w którym mowa o posunięciu tworzącym „realistyczną i godną zaufania alternatywną trasę” dla eksportu ukraińskich produktów, w tym zboża poprzez porty w Tallinie, Rydze, Windawie, Lipawie i Kłajpedzie.

Co więcej, jak zaznaczono w liście z 21 lipca, wcześniej wspomniane porty mają łączną zdolność eksportową zboża na poziomie 25 milionów ton.

Źródło: pap.pl