Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Kombajn z hederem na drodze. Będą zmiany w przepisach?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 26.07.2023 20:00

Kombajn z hederem na drodze. Będą zmiany w przepisach?

kombajn zbożowy
Iberion.pl

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystąpiła z oficjalnym wnioskiem do Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, domagając się zmian w przepisach, które pozwolą na poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości do 5 metrów po drogach publicznych. Proponowane zmiany mają na celu zwiększenie efektywności zbiorów, poprawę bezpieczeństwa i ułatwienie pracy rolnikom.

Bezpieczne poruszanie się kombajnów na drogach

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) skierowała oficjalny wniosek do Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, w którym prosi o zmiany w przepisach umożliwiających poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości do 5 metrów po drogach publicznych. Obecnie ograniczenia wymagają posiadania odpowiednich zezwoleń, które stwarzają trudności dla rolników i mogą prowadzić do kwestionowania wypłat odszkodowań w przypadku wypadków drogowych.

Aktualne ograniczenia a potrzeby rolników

Obecnie pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy, którego szerokość przekracza 3 metrów, może uzyskać zezwolenie na przejazd drogą publiczną jako pojazd nienormatywny. Jednak pojazd, który jest szerszy niż 3,5 metra, wymaga zezwolenia kategorii V. Takie ograniczenia utrudniają pracę rolnikom podczas zbiorów plonów, zwłaszcza w przypadku dużych i ciężkich kombajnów, dlatego – zdaniem KRIR – konieczne jest dostosowanie przepisów.

Zmiany przyczynią się do zwiększenia efektywności pracy rolników

Propozycje zmian w przepisach, które wysunęła KRIR, mają na celu przyspieszenie procesu zbiorów, ograniczenie liczby wypadków drogowych podczas żniw i ułatwienie pracy rolnikom oraz operatorom kombajnów. Wprowadzenie możliwości poruszania się kombajnów z hederem o szerokości do 5 metrów po drogach publicznych, pod odpowiednimi warunkami bezpieczeństwa, przyczyni się do zwiększenia efektywności zbiorów i poprawy warunków pracy w rolnictwie.

Ministerstwo Infrastruktury będzie musiało rozważyć proponowane zmiany i wziąć pod uwagę potrzeby rolników oraz potencjalne korzyści wynikające z dostosowania przepisów. Decyzja w tej sprawie może mieć istotny wpływ na sektor rolnictwa, dlatego obserwacja sytuacji i podejmowanie odpowiednich działań jest kluczowe dla zapewnienia sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania na drogach podczas okresów zbiorów plonów.źródło: KRIR