Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Wody w Polsce coraz mniej. Naukowcy podają za przykład Holandię
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:40

Wody w Polsce coraz mniej. Naukowcy podają za przykład Holandię

woda
unsplash.com / fot. Adrian Infernus

Rolnicy co roku zmagają się z wieloma problemami, lecz w ostatnich latach nasila się szczególnie jeden z nich - coraz bardziej odczuwalny brak wody. Stwierdzenie to może wydawać się zaskakujące w obliczu nawalnych deszczy i burz, ale naukowcy nie mają tutaj wątpliwości: przez brak odpowiednich zbiorników retencyjnych i infrastruktury wodnej w Polsce może wkrótce pojawić się poważny niedobór wody.

Badacze jako przykład wskazują Holandię, która w czasach niekorzystnych zmian klimatycznych zbiera wodę w taki sposób, by nie ucierpiały na tym m.in. uprawy rolnicze.

Wody w Polsce coraz mniej

Źródeł problemu, jakim jest niedobór wody, należy dopatrywać się w destrukcyjnej działalności człowieka i postępującej degradacji środowiska naturalnego.

Jeszcze kilka lat temu, gdy na świecie średnie temperatury powietrza były nieco niższe, zimowe opady atmosferyczne miały szansę skutecznie zasilać wody głębinowe i - przynajmniej częściowo - zapobiegać letnim suszom.

Niestety czasy te najprawdopodobniej przeszły do historii. Co więcej, problemu nie rozwiązują gwałtowne burze i nawalne deszcze, które pojawiają się wiosną i latem - wysuszona gleba nie jest w stanie przyjąć tak dużej ilości wody.

Jak podkreślają badacze, efektem takiej sytuacji są powodzie i podtopienia, które wcale nie rozwiązują problemu suszy na plantacjach.

Naukowcy wskazują, że w Polsce brakuje odpowiednich zbiorników retencyjnych, które mogłyby choć częściowo wspomóc rolników w walce z suszą i jej dramatycznymi skutkami.

Holandia jako przykład

Problemy hydrologiczne dotykają nie tylko Polskę - jednym z państw, które skutecznie zabrało się za kwestię niedoboru wody jest Holandia.

Choć kraj ten jest dużo mniejszy niż Polska, o wiele lepiej wykorzystuje każdy metr kwadratowy swojego terenu. Holendrzy zajmują się m.in. renaturyzacją i hydrotechniczną zabudową rzek, a także efektywnym wykorzystaniem naturalnie występujących depresji .

Jedno jest pewne: nasze państwo pilnie potrzebuje nowych zbiorników retencyjnych, które mogłyby tworzyć zaplecze bezpieczeństwa hydrologicznego m.in. dla rolników.

Naukowcy zwracają uwagę, że w Polsce należałoby zająć się m.in. renaturyzacją mokradeł i bagien, które doskonale zatrzymują wilgoć.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl

Tagi: Susza Rośliny