Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Biedronka ma kłopoty. Rolnicy i mleczarze są wściekli
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 12.03.2024 20:09

Biedronka ma kłopoty. Rolnicy i mleczarze są wściekli

supermarket biedronka
fot. materiały własne

Dziś już chyba nikogo nie zastanawiają reklamy sklepów Biedronka, która swoimi maksymalnie obniżonymi cenami zachęca klientów do kupowania w swoich sieciach. Niestety, to co dla zwyczajnego konsumenta jest świetną okazją na zakup atrakcyjnych cenowo produktów, jest odbierane przez rolników i mleczarzy za szkodliwe działanie. W celu zaprzestania niszczenia gospodarki krajowej, został wystosowany list do Jeronimo Martins Polska SA.

KZSM w liście do Jeronimo Martins: Wy się do tego przyczyniacie

Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś, wystosował list do Jeromino Martins Polska SA, w którym oświadcza, że otrzymuje od rolników będących właścicielami spółdzielni i zakładów mleczarskich zażalenia i sygnały o stosowaniu dumpingu cenowego w sklepach Biedronki. Chodzi głównie o produkty mleczarskie.

Wasze działania są nie tylko szkodliwe dla branży, ale również dla gospodarki krajowej. Obecnie polskie mleczarstwo jest drugi rok w kryzysie a Wy do tego bezsprzecznie się przyczyniacie- pisze w liście do Jeronimo Martins Polska prezes KZSM Waldemar Broś

Dumping to powszechnie stosowana polityka gospodarcza, która opiera się na sprzedaży swoich produktów za granicę po cenach niższych, niż są w danym momencie na rynku krajowym, ale nie tylko. To także sprzedaż produktów marki własnej za granicę, po cenach niższych od kosztów ich wytworzenia.

Nie żyje 56-latka, zmarła przy cięciu drewna. Okoliczności śmierci porażają

Tanie mleko i w Biedronce to problem dla KZSM

Prezes KZSM w swoim liście do Jeronimo Martins Polska SA zarzuca stosowanie praktyk, które uderzają w polskich mleczarzy i rolników. Waldemar Broś podaje jako przykład konkretne produkty z lutego bieżącego roku. 

Chodzi o sprzedaż mleka UHT w cenie 1,59 zł/l. Produkt ten pojawił się w gazetce Biedronki z 22- 24 lutego.  Broś tłumaczy zakłopotanie polskich mleczarzy:

Nikt nie jest w stanie obecnie wyprodukować mleka w takiej cenie, kiedy koszt surowca za styczeń br. wyniósł 207,08 zł/1hl. Do tego trzeba doliczyć ok. 40% kosztów pozasurowcowych, aby mleko to trafiło na rynek.

5840651-900-100000.jpg

Niskie ceny Biedronki rujnują polski rynek

Analogicznie do cen mleka UHT w Biedronce według Prezesa KZSM , ta sama sytuacja z dumpingiem cenowym w tej sieci sklepów, odnosi się również do kolosalnej obniżki cen masła. Broś napisał w omawianym liście, że Biedronka w swojej ofercie w dniu 22 lutego miała masło w cenie 14,45 zł/kg, natomiast od 22-24 lutego była to cena 19,95 zł/kg. Z informacji Prezesa KZSM wynika, że cena sprzedaży masła jest niższa od produkcji o około 40 - 15%. 

Uważamy, że działania Wasze są nie tylko szkodliwe dla branży, ale również dla gospodarki krajowej. Obecnie polskie mleczarstwo jest drugi rok w kryzysie a Wy do tego bezsprzecznie się przyczyniacie. Proszę o zdecydowane zrewidowanie Waszych działań w oparciu o realne kryteria rynkowe. - napisał Waldemar Broś w liście do Jeronimo Martins Polska SA

5840768-900-100000.jpg

Aktualne ceny mleka w różnych sklepach

Ceny 1 litra mleka UHT w zestawieniu z różnych supermarketów w Polsce. Ceny te obowiązują od 11 marca 2024 roku.

  • Biedronka -3,99 zł/l,  cena za zakup 6 szt. - 1,65 zł/l 
  • Carrefour - 3,39 zł/l,  cena za zakup 6 szt. - 1,65 zł/l 
  • Lidl - 3,99 zł/l,  cena za zakup 6 szt. - 1,65 zł/l 
  • Selgros - 3,45 zł/l;
  • Kaufland - 2,75 zł/l;