Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wyzwania i możliwości rolnictwa i leśnictwa w wymiarze europejskim
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 16.06.2023 08:00

Wyzwania i możliwości rolnictwa i leśnictwa w wymiarze europejskim

Robert Telus podczas obrad
fot. Josefine Stenersen

W dniach 12-13 czerwca w Sztokholmie odbyło się nieoficjalne spotkanie z udziałem unijnych ministrów ds. rolnictwa. Konferencja dotyczyła wkładu rolnictwa oraz leśnictwa Unii Europejskiej w bezpieczeństwo żywnościowe, paszowe, włókiennicze i energetyczne. Jakie szczegóły zostały poruszone na spotkaniu?

Wyzwania i nowe możliwości

Podczas konferencji zostały omówione wszelkie wyzwania oraz możliwości sektorów rolnictwa i leśnictwa w wymiarze europejskim, który odnosił się przede wszystkim do długoterminowych działań na rzecz biogospodarki, efektywnie korzystającej z zasobów w zrównoważonym świecie o zerowej emisji netto. Przedstawiciele poszczególnych państw poruszyli również temat narzędzi oraz środków, które na szczeblu krajowym mogłyby odegrać ważną rolę wspomagającą w tym zakresie.

Rola rolnictwa i leśnictwa w zielonej transformacji

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ministrowie wskazali, że rolnictwo i leśnictwo odgrywają znaczącą rolę w zielonej transformacji. Dostrzegli ponadto potrzebę wzmocnienia wysiłków w tym obszarze. Zwrócono również uwagę na rolę biogospodarki oraz gospodarki obiegu zamkniętego, których wdrożenie może przyczyniać się do poprawy odporności na kryzysy, a jednocześnie stanu środowiska naturalnego.

Priorytetową kwestią poruszoną podczas spotkania była rola bezpieczeństwa żywnościowego i potrzeba zrównoważonego podejścia oraz balansu między trzema wymiarami zrównoważonego rozwoju. Minister Rolnictwa Robert Telus zaznaczył również, że włączenie rolnictwa w zieloną transformację niesie ze sobą wiele szans, ale i poważnych wyzwań. Największym z nich jest przekonanie rolników do realizacji celów tej polityki. Co więcej, zmiany w systemie żywnościowym nie powinny ograniczyć produkcji rolnej w UE oraz samego bezpieczeństwa żywnościowego.

Jak powiedział Minister Rolnictwa Robert Telus „Wprowadzanie ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin powinno być poprzedzone zapewnieniem dla rolnictwa i leśnictwa skutecznych i efektywnych metod alternatywnych. Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin jest zasadne, ale sposób zdefiniowania celów redukcyjnych, bez względu na dzisiejsze zużycie, jest niesprawiedliwy”.

Wdrażanie odpowiednich narzędzi oraz środków w ramach transformacji

Zdaniem Roberta Telusa to właśnie docenianie znaczenia rozwiązań regulacyjnych dla pobudzenia transformacji rolnictwa stanowi bardzo ważną kwestię, którą należy uwzględnić w trakcie dyskusji na temat samej reformacji. Wymagania wynikające z zielonej transformacji muszą bowiem obowiązywać w stosunku do produktów importowanych z państw trzecich. Bez tego, konkurencyjność europejskich produktów może odnotować spadek. Zdaniem ministra konieczne jest wsparcie rozwoju biogospodarki w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej, ale także z innych polityk, np. skierowanych na badania i innowacje. Obecna sytuacja kryzysowa, będąca skutkiem wojny w Ukrainie, wymaga zwiększenia rezerwy rolnej.

Co więcej, szef resortu poinformował, że konieczna jest rewizja unijnej polityki w odniesieniu do odnawialnych źródeł energii. Dodał również, że trzeba uprościć zasady lokalnego wykorzystania biomasy. Jak przekonuje Robert Telus ,,Należy nadać priorytet tym źródłom odnawialnym, które wytwarzają energię w sposób stabilny i niezależny od warunków pogodowych. Należy także znieść kryteria zrównoważonego rozwoju w stosunku do biomasy wytworzonej na gruntach rolnych, objętych wymogami wynikającymi z przepisów WPR’’.  

Źródło: gov.pl