Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zakaz grzybobrania do odwołania. Obostrzenia w jednym regionie
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.09.2023 15:51

Zakaz grzybobrania do odwołania. Obostrzenia w jednym regionie

grzyby w koszyku
unsplash.com

Lasy Państwowe przekazały informację o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu okolicznym mieszkańcom w powiecie polickim (woj. zachodniopomorskie). Zakaz obowiązuje do odwołania ze względu na niepewną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń w regionie. 

Zakaz wstępu do lasu z powodu ASF

Na terenie Nadleśnictwa Trzebież i sąsiednich obszarów, rozprzestrzeniające się przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u dzików spowodowały wprowadzenie surowych ograniczeń dla okolicznych mieszkańców. Na mocy Rozporządzenia Wojewody Zachodniopomorskiego, województwo to wprowadziło zakaz wstępu do Lasów Państwowych w powiecie polickim. Oznacza to tym samym, że grzybobranie w lasach w tym regionie będzie przez bliżej nieokreślony czas zupełnie niemożliwe.

Obszary z zakazem wstępu

Zakaz wstępu obejmuj całkowicie teren Nadleśnictwa Trzebież, a jego zakres został szczegółowo określony na mapie dostępnej w Głównym Inspektoracie Weterynarii. Ograniczenie obowiązuje do odwołania lub wprowadzenia zmiany w opublikowanym zarządzeniu. Wprowadzone środki mają na celu ograniczenie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się ASF w regionie.

Dlaczego ASF jest tak groźne?

Afrykański Pomór Świń (ASF) to poważna choroba zakaźna, która głównie dotyka dziki i świnie domowe. Jest spowodowana wirusem ASFV (African Swine Fever Virus) i charakteryzuje się nagłym i często śmiertelnym przebiegiem. Choroba ta nie ma wpływu na zdrowie ani życie ludzi, co oznacza, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Jednak dla przemysłu hodowli świń jest to znaczące zagrożenie, ponieważ choroba może prowadzić do masowych zgonów świń, co z kolei ma poważne konsekwencje ekonomiczne. 

ASF jest obecnie jednym z największych wyzwań dla rolnictwa w wielu krajach, zwłaszcza w tych, gdzie hodowla świń stanowi istotną część gospodarki. Istnieją ścisłe procedury i ograniczenia mające na celu kontrolę i zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF, takie jak kwarantanny, odstrzały dzików oraz dezynfekcja obszarów zagrożonych. 

 

źródło: Lasy Państwowe, GIW