Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Uprawa marchwi w ogrodzie. Co trzeba o niej wiedzieć?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 26.02.2024 16:56

Uprawa marchwi w ogrodzie. Co trzeba o niej wiedzieć?

pęczki marchewki
fot. Pixabay/ahik

Marchew to niezwykle popularne warzywo, szczególnie w polskiej kuchni. Z marchewki można przygotować mnóstwo przeróżnych potraw, czy to na słodko czy też na słono. Marchew gotowana, pieczona, smażona, na surowo, wyciskana - do wyboru, do koloru. Podpowiemy, jak ją uprawiać, by plon w tym roku był okazały.

Uprawa marchwi. Kiedy czas na wysiew?

Marchew zwyczajna (Daucus carota) to dziś najchętniej uprawiane warzywo w Polsce, znane od co najmniej XVI wieku. Ciekawostką jest kolor skórki, który nie zawsze miał barwę pomarańczową. Na początku marchewki miały fioletowy oraz żółty kolor, dopiero ok. XVII wieku zaczęły wyglądać jak dzisiejsze, znane nam warzywo. Pomarańczowy kolor skórki to zasługa pigmentu zwanego beta-karotenem, który dostarcza naszemu organizmowi witaminy A.

Marchew ma niewielkie wymagania cieplne, więc można ją uprawiać na większości typów gleb, natomiast sam wysiew zależny jest od jej rodzaju. Odmiany marchwi można wyszczególnić ze względu na długość okresu wegetacyjnego, kształt, a także wielkość korzenia spichrzowego. 

Marchew wczesną wysiewa się wprost do ziemi na wiosnę (marzec i kwiecień), a dojrzałą - około 12 tygodniową zebrać można latem. Późna odmiana marchwi wysiewana jest wraz z końcem wiosny (maj), a czas jej dojrzewania wynosi około 16 tygodni. Późną marchew zbiera się pod koniec lata i na jesień.

Chcesz ubić świnię z własnego gospodarstwa? Przepisy mówią jasno

Uprawa marchwi. Jak należy ją wysiewać?

Przy zasiewie marchwi warto jest sugerować się aktualną pogodą. Jeśli wystąpią przymrozki, mimo że wytrzymują one niskie temperatury - to dobrze jest okryć siewki włókniną, by wytworzone (wrażliwe) przez nie zgrubienia korzeniowe nie zmarzły. 

Grunt pod zasiew najlepiej przygotować wiosną, aby gleba mogła odpocząć przez zimę. Nie ma potrzeby dodawać do gleby obornika, bo marchew nie lubi żyznych gleb, wystarczy zwykły kompost dla poprawy struktury gleby oraz drenażu.

Marchew należy siać:

  • na głębokość od 1 do 2 cm w rzędach co 30 cm;
  • prawidłowa odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić ok. 5 cm;

Dobrze jest zasiać marchew w bliskim sąsiedztwie cebuli, gdyż może ona odstraszyć groźne szkodniki tych warzyw - połyśnicę marchwiankę i śmietkę cebulankę. Marchwi nie powinno się uprawiać po sobie i innych warzywach korzeniowych na danym stanowisku przez około 2-3 lata.

Ważne zabiegi przy uprawie marchwi

Marchew potrzebuje do wzrostu korzeni dużej ilości wody, dlatego w czasie bezdeszczowej pogody należy bezwzględnie ją podlewać. Po wschodach siewki można pikować, bo przeważnie siew jest zbyt gęsty, przez co późniejszy zbiór może skutkować drobną marchewką. 

Podczas okresu uprawy marchwi trzeba ją regularnie odchwaszczać i spulchniać ziemię w międzyrzędziach. W czasie zabiegów powinno się zwracać szczególną uwagę na ewentualne oznaki chorób takich jak: alternarioza, chwościk marchwi, zgnilizna twardzikowa, mączniak prawdziwy oraz szkodników: połyśnica marchwianka, bawełnica. 

Kiedy zebrać marchew?

Marchew w zależności od określonej odmiany można zbierać od przełomu czerwca i lipca, aż do października. Wzrost marchwi trwa zwykle od 12 do 16 tygodni. Jak sprawdzić, czy marchew jest już wystarczająco duża? To nic trudnego, wystarczy wyciągnąć z ziemi jedną sztukę.

Warzywa przeznaczone na przechowywanie muszą obeschnąć po wykopaniu. Nie powinno się przechowywać marchwi uszkodzonej, gdyż szybko ulegnie infekcji i zarazi resztę zbioru. Zdrowym marchewkom należy odciąć nać, ułożyć je w pudełku lub skrzyneczce warstwami i przykryć wilgotnym piaskiem, a następnie zanieść do chłodnego i ciemnego miejsca. Odpowiednio przechowywane warzywa będą dobre do maksymalnie 4 miesięcy, po tym czasie marchew wysycha w wyniku zbyt niskiej wilgotności powietrza.