Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Czesław Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 26.02.2024 22:22

Czesław Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników

Strajk rolników polska
Screen z z konferencji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, YouTube

Niespokojna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej oraz narastające niezadowolenie rolników nie sprzyjają spokojowi w Ministerstwie Rolnictwa. Minister Czesław Siekierski zorganizował konferencję prasową związaną z wyjazdem na spotkanie ministrów rolnictwa krajów unijnych w Brukseli. 

Niezadowolenie rolników narasta

Brak rozwiązań sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej oraz brak jakichkolwiek postanowień ze strony Komisji Europejskiej w sprawie gruntownych zmian Zielonego Ładu pogarsza napięcie na linii rolnicy-ministerstwo rolnictwa. 

Rolnicy liczyli, że piątkowa wizyta szefowej Komisji Europejskiej Ursuli Von Der Leyen przyniesie informacje o wprowadzonych zmianach w Zielonym Ładzie bądź zapowiedź takich zmian. Tymczasem nic takiego się nie stało, a ogłoszone odblokowanie środków finansowych nie jest dla rolników niczym zadowalającym. 

Ostatnią rzeczą, o której mówią rolnicy, są dopłaty czy rekompensaty. Zależy im na rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym napływem żywności i płodów rolnych z Ukrainy. Drugim palącym problemem są wymagania stawiane rolników w ramach Zielonego Ładu, szczególnie w kontekście wysokich wymagań stawianych europejskim rolnikom i napływem żywności spoza UE, która kompletnie nie spełnia tych wymagań. 

58-latek nie zatrzymał się przed blokadą. Wjechał w demonstrantów

Konferencja w Ministerstwie Rolnictwa

Na konferencji pojawił się minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz sekretarze stanu: Michał Kołodziejczak, Adam Nowak, Stefan Krajewski oraz Jacek Czerniak. Spotkanie zostało zorganizowane w przeddzień zaplanowanych w Brukseli spotkań ministrów rolnictwa z wszystkich krajów Wspólnoty Europejskiej. 

Rolnicy nie chcą, aby ich pouczać, co i kiedy mają robić. Uważają, że zapisy Zielonego Ładu nie mają akceptacji wśród rolników, a wręcz naruszają ich godność zawodową. Oni chcą stosować rolniczy ład, a nie ład urzędników z Brukseli - mówił Czesław Siekierski. 

Minister zapewnił, że będzie domagał się w Brukseli ograniczenia zapisów Zielonego Ładu, odejścia na nieokreślony czas od ugorowania ziemi ornej. Kolejną kwestią, jaka musi zostać w Brukseli zmieniona, jest istota otwarcia granic unijnych na napływ towarów spoza krajów Unii Europejskiej. 

Potrzebne jest także nowe podejście do współpracy z Ukrainą, muszą być założone hamulce bezpieczeństwa przy tak szerokiej liberalizacji handlu z tym krajem - dodał szef resortu rolnictwa. 

Minister Siekierski odniósł się także do strajkujących w Polsce rolników. Prosił ich, by nie pozwalali na wykorzystywanie ich sprawy w celach politycznych przez różne polityczne opcje i ich interesy, Zaapelował także do rolników, by organizowali protesty w taki sposób, aby nie utrudniały one życia społeczeństwu, gdyż wiązać się z tym będzie zmniejszające się poparcie społeczne dla ich sprawy. 

To nie służy rolnikom. Namawiam ich o przyjazny dla społeczeństwa protest, aby był on jak najmniej uciążliwy, gdyż w przeciwnym przypadku społeczne poparcie dla rolniczych protestów będzie spadać – Czesław Siekierski.

Następne rozmowy na linii ministerstwo rolnictwa-rolnicy

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że 29 lutego 2024 roku odbędą się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy z protestującymi rolnikami. 

Podczas konferencji głos zabierali wszyscy wiceministrowie rolnictwa, odnosząc się do spraw leżących w zakresie ich obowiązków. 

 Aktywni rolnicy od początku zwracają uwagę na wsparcie, które powinno popłynąć i ze strony polskiego rządu, i ze strony Komisji Europejskiej i dlatego ważne jest wypłacenie środków budżetowych – mówił sekretarz stanu Stefan Krajewski.

Przypomniał o wnioskach na pomoc suszową, które ruszają z naborem już 29 lutego. Potwierdził także skuteczną pracę IJHARS (Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) na granicy z Ukrainą

Wiceminister Adam Nowak mówił o odblokowaniu środków z KPO, w tym skierowanych do rolników. Zapewnił też, że ministerstwo dołoży wszelkich starań, by rolnictwo osiągnęło wyższy poziom rozwoju, również w kwestii innowacji oraz cyfryzacji. 

Zaleciliśmy Głównemu Lekarzowi Weterynarii wzmocnienie kontroli na granicach, aby te kontrole były właściwe i dokładnie sprawdzały zgodność produktów z deklaracjami, prowadziły ocenę organoleptyczną i badania laboratoryjne - mówił z kolei sekretarz Jacek Czerniak.

Wiceminister Michał Kołodziejczak przekazał, iż Unia Europejska powinna powrócić do kontyngentów, jakie obowiązywały Ukrainę przez wybuchem wojny.

 Komisja Europejska musi przystąpić do rewizji zapisów Zielonego Ładu i pozbyć się tych najbardziej szkodliwych – dodał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak

Jako doświadczony organizator rolniczych protestów minister Kołodziejczak upomniał rolników, by nie pozwolili, by w ich szeregi dostały się różnego rodzaju interesy polityczne, gdyż zniszczy to “kapitał zaufania i szacunku społeczeństwa dla rolników”.