Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dopłaty do kukurydzy. Ostatnie dni na złożenie wniosku
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 23.02.2024 10:04

Dopłaty do kukurydzy. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Zbiór kukurydzy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o rozpoczęciu naboru wniosków na dopłaty dla producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji związanej z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. W pierwszym dniu naboru złożono już ponad 20 000 wniosków!
 

Kto może składać wnioski o dopłaty do kukurydzy

Nietypowo i bardzo szybko pojawiła się informacja o rozpoczęciu naboru na udzielenie pomocy dla producentów kukurydzy, którzy w z związku z problemami na rynku kukurydzy ponieśli straty finansowe. 

Jedynie 1 dzień od ogłoszenia naboru do rozpoczęcia przyjmowania wniosków i krótki czas, by te wnioski złożyć, wynika z trudnej sytuacji rolników przed rozpoczęciem sezonu wiosennych prac polowych.

Ten nabór miał wymagać złożenia wniosków w wersji papierowej, nie internetowej, po to, by pracownicy ARiMR mogli od razu pomóc w ewentualnych problemach z wypełnieniem dokumentów.  Jednak Agencja zadecydowała, że dostępne będą trzy drogi składania wniosku:

 • w siedzibie oddziału terenowego w wersji papierowej,
 • za pomocą platformy ePUAP,
 • w wersji papierowej za pośrednictwem wysyłki dokumentów pocztą. 

O dopłaty mogą ubiegać się rolnicy, którzy zajmują się uprawą kukurydzy na ziarno i zagraża im utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. 

Warunkiem uzyskania pomocy jest spełnienie kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa oraz złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, oczywiście we wniosku tym musiała być wykazana uprawa kukurydzy. Maksymalna dotowana uprawą kukurydzy nie może przekroczyć 100 ha. 

Rusza także nabór na pomoc suszową. 
 

Ruszył nabór wniosków o pomoc suszową. Ile można dostać?

Jakiej wysokości dopłaty można uzyskać w ramach tej pomocy?

Budżet ustalony na dopłaty do kukurydzy wynosi 1 mld złotych. Wysokość pomocy będzie wyliczona na podstawie zadeklarowanej powierzchni uprawy kukurydzy (z wyłączeniem upraw na kiszonkę) na wniosku o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok i będzie ona iloczynem tej powierzchni oraz stawki pomocy ustalonej dla danego gospodarstwa. 

 • Stawka 1000 złotych obowiązuje w województwie lubelskim i podkarpackim
   
 • 700 złotych dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz podlaskiego
   
 • 500 złotych dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. 
   

W jaki sposób złożyć wniosek?

Wnioski można składać w wersji papierowej w Biurze Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można także przesłać listownie na adres biura powiatowego odpowiedniego dla składającego wniosek (za datę złożenia przyjmuje sie datę stempla pocztowego). W przypadku złożenia wniosku przez platformę ePUAP lub przez aplikację mObywatel za datę złożenia przyjmuje się datę nadania. 

Ze względu na krótki czas na złożenie wniosku biura powiatowego wydłużają godziny przyjmowania wniosków i będą one działać w następujących godzinach:

 • W dni robocze od 22 lutego do 28 lutego 2024 w godzinach 7:00-18:00
 • W ostatnim dniu naboru (29.02.2024) od 7:00-22:00 lub do ostatniego interesanta
 • W sobotę 24 lutego 2023 w godzinach 8:00-16:00

 

Wnioski można pobrać na stronie internetowej ARiMR lub na miejscu, w biurze powiatowym.