Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zmiany w fotowoltaice – nowe przepisy za sprawą przegłosowanej ustawy
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 14.06.2023 13:46

Zmiany w fotowoltaice – nowe przepisy za sprawą przegłosowanej ustawy

Panele słoneczne
unsplash.com

Sejm przegłosował ustawę o zaprzestaniu budowania instalacji fotowoltaicznych na gruntach ornych o najgorszej jakości. Jakie zmiany przewiduje ustawa i co znaczą one dla rolnictwa?

Rozwój fotowoltaiki na rozdrożu

Przyjęte niedawno przepisy dotyczące branży fotowoltaicznej w Polsce mówią o obowiązku ścisłego uwzględnianiu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w momencie lokalizowania paneli słonecznych farm fotowoltaicznych na obszarze innym niż budynki. Dodatkowo ustawa zablokowała możliwość wykorzystywania gruntów ornych najgorszej jakości (w tym gruntów IV klasy bonitacyjnej) pod budowę farm fotowoltaicznych. Założenia ustawy mają wchodzić w życie od 2026 roku, co martwi przedstawicieli branży jeszcze bardziej. Jak podają eksperci, tak krótki czas wprowadzania zmian może przyczynić się do chaosu w lokalnych samorządach i drastycznego zahamowania inwestycji w sektor energii odnawialnej pochodzącej z energii słonecznej.

Eksperci z branży Odnawialnych Źródeł Energii apelują o wprowadzenie dłuższego okresu przejściowego, który stworzyłby dogodne warunki dla inwestycji, bez konieczności drastycznych zmian w planach ogólnych zagospodarowania przez gminy. Inwestorzy obawiają się wprowadzania zmian naprędce, co może przyczynić się do jakości końcowych postanowień. W standardowym scenariuszu inwestycje będą musiały poczekać na reformy gmin, co znacznie zniechęci potencjalnych inwestorów do wprowadzania finansowania fotowoltaiki w Polsce.

Zakaz budowy na glebach najgorszej jakości

Przegłosowana ustawa zabrania również wprowadzania inwestycji na tereny o najgorszych klasach bonitacyjnych, a więc w dużej mierze na nieużytkach rolnych. Patrząc po strukturze powierzchni gruntów ornych w Polsce mamy jednak nie lada kłopot. Jak podaje Business Insider "aż 40 proc. powierzchni gruntów rolnych to właśnie grunty klasy IV, a ograniczenie możliwości wykorzystania ich pod farmy słoneczne może skutkować blokadą rozwoju dużej fotowoltaiki". 

Dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska to tylko kompromis

Dyrektor Departamentu OZE Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Łukasz Tomaszewski przedstawił komentarz władz odnośnie nowelizacji ustawy:
–Wprowadzenie konieczności opracowania planów miejscowych w odniesieniu do instalacji fotowoltaicznych miało na celu zwiększenie partycypacji społecznej, czyli wprowadzenie szerszych konsultacji niż ma to miejsce w przypadku lokalizowania takich inwestycji w ramach warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Natomiast, proszę też pamiętać o tym, że uchwalona ustawa przewiduje okres przejściowy. Oznacza to, że do czasu wygaśnięcia obowiązujących studiów planowania i zagospodarowania przestrzennego, decyzje o warunkach zabudowy będą mogły być w dalszym ciągu wydawane w odniesieniu do instalacji fotowoltaicznych. Zwróćmy także uwagę, że po tym okresie lokalizowanie instalacji OZE w ramach planowania miejscowego będzie miało wymiar uproszczony.

Łukasz Tomaszewski zwraca uwagę na to, że wymóg dotyczący instalacji PV lokalizowanych na czwartej klasie bonitacyjnej gruntu to "wypracowany kompromis", a całe przedsięwzięcie jest zdaniem Dyrektora Departamentu OZE "bardzo ambitne i wymagające z punktu widzenia inwestorów, ale też samorządów lokalnych".

Źródło: Business Insider