Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > 84-latek uwięziony w kabinie ciągnika. Dramatyczna akcja służb
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 19.03.2024 23:16

84-latek uwięziony w kabinie ciągnika. Dramatyczna akcja służb

wypadek rolniczy
fot. dolnośląska Policja/ Platforma X

W piątkowy wieczór rozpoczęły się poszukiwania 84-letniego rolnika, który wyjechał ciągnikiem pracować w polu i nie wrócił do późnych godzin wieczornych. Ze względu na wiek rolnika, rodzina zaalarmowała policję. Poszukiwania zakończyły się przed północą. Rolnik został uwięziony w swoim ciągniku, gdy ten wjechał do rowu i przewrócił się, uniemożliwiając mężczyźnie ewakuację. 

Rolnik wyjechał w pole i nie wrócił

15 marca zaniepokojona rodzina 84-letniego rolnika zadzwoniła pod numer alarmowy 112, gdy mężczyzna nie wrócił do domu z pola. Jak się okazało, rolnik z miejscowości Zalipie, wyjechał w piątek przed południem na pole, by rozpocząć pierwsze prace wiosenne. Gdy na dworze zapadał zmrok, a starszy mężczyzna nie wracał do domu, wszczęto alarm.

Pożar fermy drobiu w Glinicy. 20 tys. kurcząt spłonęło

Rodzina przypuszczała najgorsze

Początkowo rodzina sama poszukiwała 84-latka, gdy jednak zrobiło się ciemno, postanowili zadzwonić po pomoc. Ze względu na podeszły wiek mężczyzny i stan zdrowia zaginionego rolnika, natychmiastowo rozpoczęły się poszukiwania. Liczyła się każda minuta działań poszukiwawczych, gdyż podejrzewano prawdopodobieństwo zagrożenia życia.

Do poszukiwań zaangażowano w sumie 11 policjantów oraz 19 strażaków. W akcje włączyli się policjanci z Leśnej i Lubania z woj. dolnośląskiego, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim oraz Policyjna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza, 2 jednostki OSP Platerówka, OSP Włosień, OSP Grabiszyce, OSP Leśna, Zespół Ratownictwa Medycznego z Leśnej.

Rolnik odnaleziony w przewróconym ciągniku

Służby przeszukiwały tereny polne jak i leśne, między Zalipiem a Grabiszycami. Dopiero na chwilę przed północą, druhowie OSP z Platerówki spostrzegli na jednej z polnych dróg w Grabiszycach, leżący w rowie ciągnik. 

W przewróconej maszynie rolniczej, w dalszym ciągu znajdował się poszukiwany 84-latek, który jak się okazało, nie potrafił uwolnić się z kabiny ciągnika. Senior był cały czas świadomy, a jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. 

Kiedy druhowie wyciągnęli rolnika z kabiny, ten został przekazany ratownikom medycznym, którzy przetransportowali mężczyznę do szpitala. Nie stwierdzono u odnalezionego rolnika żadnych obrażeń ciała, w związku z czym został przekazany pod opiekę swojej rodzinie.