RolnikInfo.pl
cpk rolnicy

unsplash.com / A. Tade

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

13 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

CPK - Centralny Port Komunikacyjny - jest ogromną inwestycją, która ma powstać m.in. na terenie istniejących gospodarstw rolnych w gminie Baranów, Wiskitki i Teresin. Choć politycy partii rządzącej wskazują, że budowa lotniska zakończy się w 2027 roku, to eksperci cytowani przez Business Insider wskazują, że jest to termin nierealny.

Wskazuje się, że lotniskowy komponent Centralnego Portu Komunikacyjnego może być oddany do użytku około 2030 roku.

Lotniskowy komponent CPK. Sól w oku rolników

Port Lotniczy "Solidarność" i tzw. Airport City mają powstać na terenie gminy Wiskitki, Teresin i Baranów. Niestety, na tym samym terenie mieszkają rolnicy, którzy prowadzą swoje gospodarstwa.

Batalia między politykami a producentami żywności trwa, a na szali ważą się losy rolników, ich osobistych historii i ogromnych inwestycji, które ponieśli w trakcie rozwijania swoich gospodarstw.

Pomysłodawcy i koordynatorzy projektu CPK podkreślali do niedawna, że lotniskowy komponent zostanie ukończony i oddany do użytku w 2027 roku.

wykopki ziemniaki

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

CZYTAJ DALEJ

Nieoficjalnie mówi się coraz częściej, że data ta jest nierealna. Zamiast tego szacuje się, że na lotnisku pierwsi pasażerowie pojawią się w 2030 roku lub nawet później. Nie oznacza to jednak, że rolnicy mogą mieć nadzieję na zachowanie swoich ziem.

O historiach rolników, którzy z niepewnością patrzą na swoją przyszłość w obliczu planów budowy CPK pisaliśmy w naszym autorskim tekście Projekt, który zniszczy życie tysiącom ludzi. CPK - megalomania polskiej władzy?

Kontrowersje ws. CPK

Business Insider informuje, że Port Lotniczy "Solidarność" ma mieć przepustowość na poziomie 50 milionów osób, przekraczając tym samym liczbę pasażerów obsłużonych na wszystkich lotniskach w Polsce w 2019 roku.

Jak poinformowali nas przedstawiciele inicjatywy społecznej "NIE dla projektów CPK w całej Polsce" na podstawie informacji przesłanych przez Ministerstwo Infrastruktury, Prawo i Sprawiedliwość na budowę inwestycji chce przeznaczyć 158,4 miliardów złotych. Poza komponentem lotniskowym planuje się utworzenie 1800 kilometrów linii kolejowych i 400 kilometrów dróg ekspresowych.

Pomimo tego, iż pomysłodawcy budowy lotniska twierdzą, że jest to ogromna szansa na rozwój gospodarczy dla całego kraju, rolnicy mieszkający na terenie gminy Baranów, Wiskitki i Teresin nie chcą oddawać swoich ziem.

Zaznaczają, że poza żyznymi glebami problematyczny jest również los Domów Pomocy Społecznej, kościołów i cmentarzy.

Jesteś rolnikiem? Tylko prawdziwi znawcy odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Jajko z zerem na początku kodu pochodzi od kury z chowu:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: businessinsider.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >