Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

wykopki ziemniaki
unsplash.com / fot. M. Spiske

W Polsce nadszedł czas wykopków ziemniaków. Niestety, informacje z pól nie są najlepsze - niekorzystna pogoda i uciążliwe szkodniki sprawiły, że spodziewana ilość zebranych warzyw w tym sezonie jest znacznie mniejsza niż zazwyczaj. Źródeł kłopotu producentów ziemniaków można dopatrywać się m.in. w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności w sierpniu.

Co ciekawe, w tym roku stonka ziemniaczana zaatakowała nie tylko nadziemne części rośliny, ale również same bulwy ziemniaków.

Wykopki 2021. Problemy producentów ziemniaków

Bieżący sezon nie był łatwy dla producentów owoców, warzyw i zbóż. W ostatnim czasie w szczególny sposób rozczarowała sierpniowa pogoda, która - zamiast wyczekiwanego słońca i braku opadów - przyniosła słotę i niskie temperatury.

W przyrodzie nic nie ginie, a negatywne czynniki z ubiegłego miesiąca mają wymierny wpływ na kondycję zbieranych obecnie ziemniaków.

Tegoroczne wykopki nie zapowiadają się imponująco - zarówno pod względem ilości, jak i jakości zebranego towaru. Nie dziwi zatem, że rolnicy poważnie obawiają się o sprzedaż swoich warzyw.

Szczegóły na temat ziemniaków

Jak podaje portal sadyogrody.pl, ziemniaki zebrane od początku września cechują się w dużej mierze porażeniem ospowatościom i parchem zwykłym.

Ponadto duży udział w zebranych plonach mają warzywa o zdeformowanym kształcie, spękane, a nawet zazielenione.

Ocenia się, że w bieżącym sezonie wykopkowym średni plon wyniesie około 340 dt/ha. W przypadku rolników specjalizujących się w uprawie ziemniaka plon może wynieść około 7820 tysięcy ton.

Ze względu na to, że spora część zebranych warzyw nie będzie mogła być wprowadzona do dalszego obrotu ze względu na zmiany chorobowe, spodziewana ilość ziemniaków będzie w tym roku wyraźnie mniejsza niż miało to miejsce w poprzednich latach.

Konsumenci będą musieli zatem przygotować się w najbliższym czasie na wyższe ceny ziemniaków w sklepach.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl