ARiMR realizuje wypłaty poszkodowanym przez przymrozki i grad. Pierwsze przelewy już na kontach rolników
Dobre wieści dla producentów owoców, którzy ubiegali się w październiku o przyznanie pomocy finansowej z tytułu poniesienia strat w uprawach, które nastąpiły wskutek przymrozków wiosennych oraz majowego gradu. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie przelewa pieniądze na konta poszkodowanych.
Do kogo płyną pieniądze z Agencji Rolnej?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o trwających od dwóch dni wypłatach dofinansowania dla rolników, którzy w tym roku doświadczyli dramatycznych skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
O wsparcie ubiegali się sadownicy, których drzewa owocowe ucierpiały wskutek wystąpienia przymrozków wiosennych od 15 do 30 kwietnia oraz rolnicy, których uprawy zostały zniszczone przez grad, który pojawił się między 1 a 31 maja 2024 roku. Decyzje są wydawane, a poszkodowani nareszcie będą mogli otrzymać pieniądze.
Jechał po pijaku i zatrzymał się na stodole. Wszystko stanęło w ogniu, świadkowie ocalili kierowcęTa pomoc nie dla każdego rolnika
Nie wszyscy poszkodowani mogli liczyć na pomoc ze strony rządu. Aby otrzymać dofinansowanie, należało spełnić konkretne warunki, przez co wielu rolników musiało pożegnać się z możliwością otrzymania funduszy.
O dofinansowanie mogli się ubiegać rolnicy, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. i zadeklarowali w tym dokumencie prowadzenie uprawy roślin owocowych o powierzchni co najmniej 10 arów. - czytamy w komunikacie Agencji Rolnej.
Dla przyznania pomocy ważne było także to, aby wysokość szkód wynosiła powyżej 30% średniej rocznej produkcji z lat 2021-2023 albo z trzech lat w okresie 2019-2023, z pominięciem tych o najwyższej i najniższej wielkości tej produkcji.
Tyle ARiMR zdążyło już wypłacić rolnikom
Lista gatunków objętych wsparciem jest długa, a znalazły się na niej m.in. borówki, maliny, truskawki, aronia, porzeczki, jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki, czereśnie, winorośl czy owoce jagodowe.
Zainteresowanie rolników i sadowników pomocą finansową było ogromne. Do Agencji Rolnej złożono łącznie 36 tysięcy wniosków. Przy ustalaniu wysokości pomocy brano pod uwagę rodzaj uprawy, powierzchnie oraz poziom strat. Przy obliczaniu wsparcia zastosowano współczynnik korygujący, który wynosił 0,622.
Wszystkie decyzje mają być wydane do 6 grudnia 2024 roku, a środki z tego tytułu pomocy powinny trafić na konta rolników do końca tego roku. ARiMR tylko w ciągu dwóch dni wypłaciła 137 milionów złotych.