Zapowiedź kolejnego wsparcia dla rolników. W puli do wzięcia 300 tysięcy złotych
Resort rolnictwa przygotował kolejne wsparcie dla rolników poszkodowanych w wyniku wrześniowej powodzi. W ramach pomocy rolnicy będą mogli zakupić nowe maszyny czy zutylizować materiały szkodliwe pochodzących z rozbiórki. Maksymalna kwota wsparcia to 300 tysięcy złotych. Zobacz, na co jeszcze można przeznaczyć te pieniądze.
Wsparcie dla rolników z terenów powodziowych. Termin składania wniosków
Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi poinformowało właśnie o nowym wsparciu dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi we wrześniu 2024 r.
Wsparcie dotyczy „Inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (poddziałanie 5.2) i uruchomione jest wyłącznie dla gospodarstwach położonych na obszarach objętych stanem klęski żywiołowej.
Poszkodowani rolnicy będą mogli składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od 22 listopada do 30 grudnia 2024 roku.
Najpierw ukradł ciągnik, a potem go podpalił. 20-latek chciał szybciej wrócić z dyskoteki, teraz usłyszał zarzutyDla kogo wsparcie w wysokości 300 tys. zł?
Resort rolnictwa zdaje sobie sprawę, w jak ciężkiej sytuacji materialnej są rolnicy, którzy stracili w powodzi nie tylko wiele hektarów upraw czy dachy nad głową dla siebie i swoich zwierząt gospodarskich. Dlatego uruchomiono kolejne wsparcie finansowe w maksymalnej kwocie 300 tys. zł.
Te pieniądze będzie można przeznaczyć na odtworzenie tego składnika gospodarstwa, który został zniszczony lub uszkodzony.
Wsparcie polega na refundacji 80% kosztów kwalifikowanych, a skorzystać z niego mogą ci rolnicy, którzy ponieśli straty na poziomie co najmniej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej lub zwierzęcej.
Na co można przeznaczyć wsparcie?
Poszkodowani w wyniku wrześniowej powodzi rolnicy, będą mogli w ramach refundacji zbudować, przebudować i wyremontować budynki lub budowle, które są wykorzystywane wyłącznie do produkcji rolnej lub do przechowywania, magazynowania czy przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży.
W katalogu inwestycji objętych refundacją, w ramach pomocy możliwy jest:
- zakup lub montaż instalacji technicznej,
- zakup wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży,
- koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki,
- zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych oraz innego,
- zakup zwierząt gospodarskich wchodzących w skład stada podstawowego.
Uwaga! Rolnicy nie będą mogli odtworzyć uszkodzonych lub zniszczonych budynków, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.