Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > ASF na celowniku. Podjęto działania w 18 krajach UE
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 02.10.2023 09:48

ASF na celowniku. Podjęto działania w 18 krajach UE

dzik
unsplash.com

W trosce o bezpieczeństwo hodowli świń i dzików, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Główny Inspektorat Weterynarii podjęły wspólne działania w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii #StopASF. Inicjatywa skupia się na zwiększeniu świadomości i mobilizacji społeczności rolniczej, myśliwskiej oraz lekarzy weterynarii w osiemnastu krajach Unii Europejskiej, podejmując walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Wspólna kampania W Europie: wykrywanie, zapobieganie, zgłaszanie ASF

Czwarta edycja kampanii #StopASF, realizowana we współpracy z lokalnymi samorządami, ukierunkowana jest na trzy kluczowe aspekty: wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie przypadków ASF. Rolnicy, lekarze weterynarii i myśliwi zostają zachęceni do czujności wobec objawów choroby oraz do podjęcia skutecznych działań w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się ASF.

– W ciągu ostatniej dekady afrykański pomór świń miał dramatyczny wpływ na europejski sektor hodowli trzody chlewnej i wciąż zakłóca lokalną oraz regionalną gospodarkę. Podczas, gdy najnowsze dane wskazują, że wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa przynoszą efekty, sytuacja w całej Europie nie jest zadowalająca i musimy zachować czujność. Rolnicy, myśliwi i lekarze weterynarii mają szczególnie ważną rolę do odegrania w zgłaszaniu podejrzanych przypadków – mówi Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.

Sukcesy i wyzwania: sytuacja związana z ASF w Europie

Raport EFSA z 2022 r. odnotowuje znaczący spadek liczby ognisk ASF u świń i dzików w krajach, takich jak Rumunia, Polska i Bułgaria. Niemniej jednak, nowe przypadki pojawiają się w innych regionach, w tym w Grecji, Czechach oraz krajach sąsiadujących z UE, takich jak Serbia i Mołdawia. Macedonii Północnej to kolejny obszar, gdzie po raz pierwszy odnotowano wystąpienie ASF w 2022 roku.

Wspólna Mobilizacja: perspektywa walki z ASF w Polsce

W Polsce Główny Inspektorat Weterynarii aktywnie uczestniczy w kampanii, mającej na celu zabezpieczenie polskiego rynku hodowli świń i dzików przed rozprzestrzenianiem się ASF. Mobilizacja społeczności lokalnej, edukacja oraz skuteczna współpraca z rolnikami stają się kluczowymi elementami strategii przeciwdziałania tej groźnej chorobie.

 

źródło: KRIR, EFSA

Tagi: ASF