Ceny drobiu rosną. Wpływ na sytuację ma również ptasia grypa
Wpływ na obecną sytuację rynkową może mieć ptasia grypa, przez którą wybijane są kolejne stada ptaków w Polsce.
Ceny drobiu na polskim rynku
O podwyżkach cen drobiu mówi się już od pewnego czasu. Pod koniec marca cena indyków wzrosła o 1% do średniej wartości 5,62 złotych za kilogram. Wedle danych Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, kwota za indyki była 2% wyższa w porównaniu do wcześniejszego miesiąca oraz analogicznego czasu w 2020 roku.
Podwyżki cenowe zauważalne są również w przypadku kurcząt brojlerów. Jak podaje portal agropolska.pl, od 15 do 21 marca 2021 roku kosztowały one średnio 3,65 złote za kilogram. Dla ukazania szerszej perspektywy warto dodać, że jest to 1% więcej w porównaniu do tygodnia poprzedzającego, o 4,5% więcej wobec lutego oraz 4% więcej niż w roku wcześniejszym.
Pozytywne wiadomości w kwestii finansów są również dla hodowców kaczek brojlerów - wartość mięsa wzrosła tutaj do 4,63 złotych za kilogram. Jest to cena wyższa o 2% wobec kwot z lutego oraz 5% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu z 2020 roku.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-4]
Ceny drobiu a ptasia grypa
Sytuacja związana z ptasią grypą nie rozwija się w odizolowaniu do nastrojów rynkowych. 2 kwietnia 2021 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych sześciu ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Trzy ogniska występują w powiecie kaliskim na terenie województwa wielkopolskiego, dwa - w powiecie gorlickim w Małopolsce, jedno - w powiecie żuromińskim położonym w województwie mazowieckim.
Tym samym w Polsce potwierdzono już 93 ogniska ptasiej grypy. Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii, drób z gospodarstwa, na którym wykryto HPAI, poddawany jest zabiciu i utylizacji. Dodatkowo w promieniu 3 kilometrów tworzy się obszar zapowietrzony, a w obrębie 10 kilometrów - obszar zagrożony.
Sytuacje, w których wybijane są całe stada drobiu, mogą mieć krótkotrwały wpływ na podwyżki cen mięsa. Mimo to warto zaznaczyć, że nie widać sygnałów świadczących o tym, by drobiu na rynku miało brakować.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Czy jaskółki powinny gniazdować w chlewniach? Prawo mówi jednoznacznie
Janików: pożar zajął budynki, płody rolne i maszyny. Rolnik zemdlał z przerażenia
Ukradli ciągnik wart ponad 100 tys. zł. Młodzi mężczyźni usłyszeli zarzuty
Źródło: wetgiw.gov.pl, agropolska.pl, cenyrolnicze.pl