Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Chrońmy polskie nalewki. Resort rolnictwa z nowym projektem rozporządzenia
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 05.08.2023 14:00

Chrońmy polskie nalewki. Resort rolnictwa z nowym projektem rozporządzenia

Nalewka
Iberion.pl

Pod nazwą „nalewka” mogą w przyszłości kryć się ścisłe reguły przyrządzania tradycyjnego napoju. Wszystko za sprawą planowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektu rozporządzenia dotyczącego tego trunku.
 

Ostrożnie z nazewnictwem

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, resort rolnictwa chce wprowadzić zmiany w rozporządzeniu w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Projekt nowego rozporządzenia zawiera konkretne warunki, na jakich można umieścić w oznakowaniu napój spirytusowy określany jako „nalewka”. Obecnie zmiany mające na celu ochronę konkretnej nazwy wyrobu zostały skierowane do konsultacji publicznych.

„Regulacja jest niezbędna w celu ochrony renomy określenia +nalewka+, która obecnie jest synonimem tradycji i jakości, a także jest wytwarzana zarówno w celach komercyjnych, jak i stosowania przy produkcji +nalewek+ w sposób domowy” – podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Nowe reguły przyrządzania nalewek

PAP podaje, że z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne, stosowane zwyczajowo przy wyrobie nalewek, projektowane przepisy wykluczają możliwość barwienia, aromatyzowania lub dodawania soków owocowych, zagęszczonych soków owocowych oraz wyrobów winiarskich, w tym win, win owocowych, cydrów czy miodów pitnych.

Co więcej, określono również minimalny czas maceracji wszystkich stosowanych składników, uwzględniając specyfikę surowców takich jak skórki cytryny, pomarańczy, pędy sosny czy płatki jaśminu. Takie składniki wymagają bowiem krótkiego okresu maceracji.

Nalewka nalewce nie równa

Uzasadnienie nowego rozporządzenia wskazuje również na to, że w Polsce nazwa „nalewka” jest rozumiana przez konsumenta finalnego jako napój spirytusowy wytworzony na bazie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego (alkoholu rektyfikowanego), destylatu pochodzenia rolniczego lub napoju spirytusowego.

W efekcie za sprawą maceracji części roślin lub owoców napój uzyskuje specjalne właściwości aromatyczne pochodzące z macerowanych składników.

Źródło: pap.pl