Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Część właścicieli ziem może na zawsze stracić dopłaty. UE mówi o 2023 roku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 27.04.2021 02:00

Część właścicieli ziem może na zawsze stracić dopłaty. UE mówi o 2023 roku

rolnicy dopłaty
unsplash.com / fot. Randy Fath

Dopłaty ze Wspólnej Polityki Rolnej miałyby trafiać tymczasem do rolników, którzy rzeczywiście produkują żywność dzięki posiadanej przez siebie ziemi. 

Część właścicieli ziem może stracić dopłaty z WPR

Wstępne deklaracje ze strony Unii Europejskiej wcale nie oznaczają, że zapowiadane zmiany z pewnością wejdą w życie. Sprawa jest kontrowersyjna i powoduje duże wzburzenie - zwłaszcza wśród tych, którzy dotychczas pozyskiwali dopłaty z WPR, wcale nie będąc aktywnymi rolnikami.

UE wzięła zatem pod lupę znaczenie słowa rolnik i - jak widać - nie każdy, kto posiada duże połacie ziemi, rzeczywiście potrzebuje dotacji. Rolnicy, którzy zajmują się prowadzeniem gospodarstwa, otrzymują premie, które umożliwiają im bowiem dalszą produkcję żywności.

Blady strach padł tymczasem na polityków Prawa i Sprawiedliwości i Kościół Katolicki. Odebranie dopłat z WPR oznaczałoby dla nich odcięcie dużego strumienia dodatkowych funduszy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Nic zatem dziwnego, że ani partia rządząca, ani Kościół nie reagują z zachwytem na zapowiedzi Unii Europejskiej.

Rolnicy w Polsce

 Ile osób w Polsce zawodowo zajmuje się rolnictwem? Główny Urząd Statystyczny przekazuje, iż jest to 1,3 miliona osób. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to około 11 hektarów.

Jak się jednak okazuje, w tych danych ujęte są również osoby, które posiadają gigantyczne grunty (za które pobierają dotacje), ale nigdy nie pracowały na polu, a tym samym - nigdy nie produkowały żywności. 

Raport o stanie wsi polskiej przygotowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) ukazuje, iż w naszym kraju jest zaledwie 400 tysięcy rolników. Powierzchnia średniego gospodarstwa jest zaskakująca - wynosi bowiem tylko od 25 do 30 arów.

Wynika z tego, że miażdżąca większość beneficjentów dotacji ze Wspólnej Polityki Rolnej nie są rolnikami w popularnym znaczeniu tego słowa - ich rolniczość polega jedynie na posiadaniu gruntów rolnych.

Od 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dopłat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Oznaczać to może (choć na razie nie musi), iż zmieni się wtedy definicja aktywnego rolnika, a tym samym dopłaty stracą wszyscy ci posiadacze ziemscy, którzy w ogóle nie produkują żywności.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: innpoland.pl