RolnikInfo.pl
rolnicy dopłaty

unsplash.com / fot. Randy Fath

Część właścicieli ziem może na zawsze stracić dopłaty. UE mówi o 2023 roku

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Czy część rolników może stracić wkrótce dopłaty? Unia Europejska planuje wyłączenie z systemu dopłat osób, które - choć posiadają ziemię rolną - wcale nie produkują żywności. Propozycji tej sprzeciwia się zarówno polska partia rządząca, jak i Kościół Katolicki.

Dopłaty ze Wspólnej Polityki Rolnej miałyby trafiać tymczasem do rolników, którzy rzeczywiście produkują żywność dzięki posiadanej przez siebie ziemi. 

Część właścicieli ziem może stracić dopłaty z WPR

Wstępne deklaracje ze strony Unii Europejskiej wcale nie oznaczają, że zapowiadane zmiany z pewnością wejdą w życie. Sprawa jest kontrowersyjna i powoduje duże wzburzenie - zwłaszcza wśród tych, którzy dotychczas pozyskiwali dopłaty z WPR, wcale nie będąc aktywnymi rolnikami.

UE wzięła zatem pod lupę znaczenie słowa rolnik i - jak widać - nie każdy, kto posiada duże połacie ziemi, rzeczywiście potrzebuje dotacji. Rolnicy, którzy zajmują się prowadzeniem gospodarstwa, otrzymują premie, które umożliwiają im bowiem dalszą produkcję żywności.

Blady strach padł tymczasem na polityków Prawa i Sprawiedliwości i Kościół Katolicki. Odebranie dopłat z WPR oznaczałoby dla nich odcięcie dużego strumienia dodatkowych funduszy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Nic zatem dziwnego, że ani partia rządząca, ani Kościół nie reagują z zachwytem na zapowiedzi Unii Europejskiej.

Rolnicy w Polsce

 Ile osób w Polsce zawodowo zajmuje się rolnictwem? Główny Urząd Statystyczny przekazuje, iż jest to 1,3 miliona osób. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to około 11 hektarów.

Jak się jednak okazuje, w tych danych ujęte są również osoby, które posiadają gigantyczne grunty (za które pobierają dotacje), ale nigdy nie pracowały na polu, a tym samym - nigdy nie produkowały żywności. 

Raport o stanie wsi polskiej przygotowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) ukazuje, iż w naszym kraju jest zaledwie 400 tysięcy rolników. Powierzchnia średniego gospodarstwa jest zaskakująca - wynosi bowiem tylko od 25 do 30 arów.

Wynika z tego, że miażdżąca większość beneficjentów dotacji ze Wspólnej Polityki Rolnej nie są rolnikami w popularnym znaczeniu tego słowa - ich rolniczość polega jedynie na posiadaniu gruntów rolnych.

Od 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dopłat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Oznaczać to może (choć na razie nie musi), iż zmieni się wtedy definicja aktywnego rolnika, a tym samym dopłaty stracą wszyscy ci posiadacze ziemscy, którzy w ogóle nie produkują żywności.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: innpoland.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >