RolnikInfo.pl
saperzy policja pocisk

gniezno.policja.gov.pl

Wielkopolska: na łące odkryto zadziwiającą pamiątkę z przeszłości

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Do niebywałego odkrycia doszło na łące w powiecie gnieźnieńskim: jak przekazuje lokalna policja, dyżurny otrzymał zgłoszenie o znalezieniu pocisku artyleryjskiego. Choć tego typu sytuacje co jakiś czas zdarzają się na łąkach i polach, to tym razem przedmiot był wyjątkowy - jego kaliber wynosił aż 150 mm.

Jak przekazują służby, jest to największy dotychczas znaleziony pocisk tego typu. Bez wątpienia pochodzi on z czasów drugiej wojny światowej. 

Pocisk na łące

Redakcja portalu Rolnik Info nie pierwszy raz informuje o przedziwnych, zaskakujących, a niekiedy również niebezpiecznych znaleziskach na obszarach wiejskich. Pociski artyleryjskie są często wykopywane podczas prac polowych - tym razem niewybuch został jednak znaleziony na łące.

Komunikat na oficjalnym portalu gnieźnieńskiej policji podaje, iż zgłoszenie o znalezieniu podejrzanego, metalowego obiektu dotarło do dyżurnego 21 kwietnia 2021 roku.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie najprawdopodobniej domyślali się, że będą mieli do czynienia z pociskiem - na miejsce wysłano policjantów specjalizujących się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Okazało się, że zgłoszone przez świadka znalezisko to pocisk artyleryjski o kalibrze 150 mm. Z komunikatu dowiadujemy się, iż jest to broń o efekcie odłamkowo-burzącym i pochodzi z czasów drugiej wojny światowej.

Jak to możliwe, że na łące w powiecie gnieźnieńskim znajdował się tak niebezpieczny przedmiot? Okazuje się, iż miejsce odkrycia znajduje się niedaleko od rampy przeładunkowej III Rzeszy na wschodni front.

Przedmiot musiał wobec tego zgubić się przy przeładunku i - zapewne częściowo zakopany - przetrwał w zapomnieniu do naszych czasów. 

Okruchy historii

Niewybuch został zabrany z łąki, a jego los dopełni się detonacją na poligonie. Przedmioty pochodzące z czasów II wojny światowej są niezwykle niebezpieczne - pomimo upływu lat nadal mogą eksplodować i przyczynić się do ogromnych zniszczeń i zagrożenia życia ludzkiego.

Osoba, która zadzwoniła na Komendę Powiatowej Policji w Gnieźnie, zachowała się w sposób wzorowy - w sytuacji przypadkowego znalezienia niecodziennie wyglądającego, metalowego przedmiotu nie warto zwlekać, lecz pozostawić jego identyfikację odpowiednim służbom.

Policjanci apelują - zwłaszcza do mieszkańców wsi, którzy najczęściej mają do czynienia z podobnymi odkryciami - by w podobnych sytuacjach bez chwili zwłoki dzwonić na bezpłatny numer alarmowy 112. Szybka i zdecydowana reakcja może uratować życie i zdrowie wielu ludzi.

Więcej fotografii z akcji gnieźnieńskich policjantów można znaleźć pod niniejszym linkiem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gniezno.policja.gov.pl

Podobne artykuły

emilka

Wieś

Fani Emilki zaskoczeni nową wiadomością. W "Rolnicy. Podlasie" pojawi się nowa bohaterka

Czytaj więcej >
pożar

Wieś

Awaria kombajnu. Sześć hektarów zboża poszło z dymem

Czytaj więcej >
gienek rolnicy podlasie

Wieś

"Rolnicy. Podlasie": Gienek trafił do szpitala. Przerwano nagrania

Czytaj więcej >

Wieś

Pracował kombajnem po 22:00. Sąsiedzi z miasta zadzwonili po policję

Czytaj więcej >
śmieci

Wieś

Zostawił stertę śmieci na łące rolnika. Zdradził go mały szczegół

Czytaj więcej >
odrolnienie

Wieś

Rolniczka chce zablokować odrolnienie ziemi. Zaskakujący powód

Czytaj więcej >