Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Czy Polska będzie wreszcie państwem wolnym od HPAI?
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 12.08.2023 08:00

Czy Polska będzie wreszcie państwem wolnym od HPAI?

Kury
unsplash.com

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Czy Polska uzyska status państwa wolnego od HPAI?
 

Deklaracja złożona do WOAH

Polska złożyła deklarację o odzyskanie statusu kraju wolnego od HPAI z dniem 2 sierpnia 2023 r. Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).
 

Ostatnie ognisko choroby

Jak podaje GIW, działania związane z likwidacją choroby w ostatnim ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu zostały przeprowadzone 4 lipca 2023 r. W związku z powyższym termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 2 sierpnia 2023 r., co pozwoliło na złożenie deklaracji do WOAH. Ostatnie ognisko HPAI wybuchło 1 lipca br. Było to 60. ognisko choroby wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce.

Czy Polska uzyska status wolny od HPAI?

Na ten moment GIW informuje o złożeniu swej deklaracji właściwe władze wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego z powodu wystąpienia w Polsce grypy ptaków.

Źródło: wetgiw.gov.pl