Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dofinansowania do inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych. Nabór wniosków wciąż trwa
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 16.07.2023 08:00

Dofinansowania do inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych. Nabór wniosków wciąż trwa

Drzewo na polu
unsplash.com

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że do 31 lipca 2023 r. trwa nabór wniosków w ramach czterech interwencji dotyczących inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych.
 

Najważniejsze założenia dofinansowania

Pomoc finansowana jest z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Jednorazowe wsparcie udzielane jest na zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych oraz zakładanie systemów rolno-spożywczych.

ARiMR przypomina, że wnioski będą przyjmowane do 31 lipca 2023 r. wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Cztery inwestycje zostały uwzględnione w pojedynczym formularzu.

Kto może ubiegać się o pomoc?

Osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego, a także jednostki organizacyjne gmin, powiatów czy województw, mogą ubiegać się o pomoc finansową w obszarze zalesień gruntów rolnych oraz tworzenia zadrzewień śródpolnych. Wnioskujący powinien być właścicielem lub współwłaścicielem gruntu, na którym chce posadzić las lub przeznaczyć go pod zadrzewienie śródpolne (kwalifikujący się do wsparcia teren może być własnością małżonka wnioskodawcy).

Jeśli chodzi o zwiększenie bioróżnorodności lasów prywatnych, wszelkie osoby fizyczne, osoby prawne, stowarzyszenia oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (jeśli zobowiązały się do wykonania inwestycji zgodnie z wymogami planu inwestycji sporządzonego przez nadleśniczego) mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Beneficjentami dofinansowania na zakładanie systemów rolno-leśnych i ich ochronę przed zwierzyną mogą być rolnicy oraz ich małżonkowie, którzy są właścicielami gruntu przeznaczonego do założenia takiego systemu.

Podstawowe wymagania dofinansowań

Każdy objęty pomocą wnioskodawca będzie musiał dodatkowo wywiązać się z obowiązków zapisanych w poszczególnych inwestycjach. Dla zalesień gruntów rolnych wymagane jest m.in., aby przeznaczane grunty widniały w ewidencji gruntów i budynków jako rolne oraz były użytkowane jako pola lub sady.

W ramach tworzenia zadrzewień śródpolnych beneficjent musi być właścicielem lub współwłaścicielem gruntu przeznaczonego pod zadrzewienie i zobowiązać się m.in. do wykonania zadrzewienia tworzącego zwarty obszar o powierzchni od 10 do 50 arów powiązany gospodarczo lub przyrodniczo. 

Podstawowe zobowiązanie dotyczące finansowania w ramach zwiększania bioróżnorodności lasów prywatnych jest przeprowadzenie inwestycji wśród działek wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako las, a także takich terenów leśnych, które stanowią własność ubiegającego się o wsparcie.

Zakładanie systemów rolno-leśnych wymaga natomiast posiadania działki wykazanej w ewidencji gruntów i budynków jako grunt rolny oraz użytkowanej jako grunt orny lub trwały użytek zielony. Z pomocy wyłączone są trwałe użytki zielone położone na obszarach Natura 2000. Szczegółowe kryteria dofinansowań dla poszczególnych inwestycji podane są na stronie internetowej ARiMR.

Tagi: ARiMR Dopłaty